Krzyż zlokalizowany jest na prywatnej posesji nr 177 przy tzw. ulicy Dąbrowskiej. Niegdyś w miejscu tym rosło pięć wiekowych, potężnych lip tworząc krąg. Dziś ostały się tylko dwie. Legenda głosi, że posadzono je na mogiłach pięciu braci, którzy zginęli w bratobójczej walce o dziewczynę, która była córką miejscowego kmiecia.
Niejeden z kawalerów zabiegał o jej względy ze względu na jej urodę i bogactwo. Według opowieści podobno jednak bogactwo i uroda nie szły w parze z charakterem, gdyż była osobą przewrotną i złą. Wychowywał ją ojciec, który udręczony jej okropnym postępowaniem chciał ją wydać za mąż. Według Panny jednak, każdy kawaler miał jakieś wady. Doszło do tego, że zakochało się w niej pięciu braci biednego wyrobnika, przez co nie mieli u niej żadnych szans.
Każdemu z osobna był przekonany, że właśnie jego wybierze, dzięki czemu skończy się jego nędzne życie. Zapatrzeni byli bardziej w majątek niż w samą pannę.
Ta natomiast powiedziała swoim adoratorom, że poślubi tego, który w walce pokona braci. Zaślepieni podjęli bratobójczą walkę. Zginęli wszyscy, a zła dziewczyna kazała ich pogrzebać, a na mogiłach posadzić pięć lip.
Legenda głosi, że tuż po tragedii, podczas ogromnej burzy, piorun uderzył w jej dom, który spłonął doszczętnie, a w płomieniach ludzie widzieli diabła, który w swych szponach niósł ową pannę. Po chwili zniknęło wszystko, tylko w powietrzu unosił się zapach pogorzeliska.
Więcej informacji na temat kapliczek i zabytków sakralnych na terenie Gminy Kłaj.