8 miast, 800 uczestników, 6300 godzin zajęć. Te liczby to najprostsze podsumowanie tego, co czeka uczestników kolejnej odsłony największego w Polsce programu edukacji żeglarskiej Energa Sailing prowadzonego przez Grupę Energa i Polski Związek Żeglarski. Tegoroczna edycja poszerzona została o dwa kolejne miasta, pilotażowy program szkolenia w windsurfingu oraz dodatkowe szkolenie nauczycieli. Nabór do programu będzie prowadzony na stronie internetowej Energa Sailing i potrwa do 22 lutego.
Energa Sailing obejmuje teoretyczne oraz praktyczne zajęcia, których celem jest przybliżenie uczniom szkół podstawowych podstaw żeglarstwa oraz zachęcenie ich do rozpoczęcia przygody z tą dyscypliną sportu. Projekt jest częścią programu społecznej odpowiedzialności biznesu Grupy Energa. Oferta Energa Sailing w klasie Optimist adresowana jest do chłopców i dziewczynek w wieku 7 – 9 lat. Szkolenia w klasie Optimist skierowane są do dzieci ze Szczecina, Gdyni, Sopotu, Olsztyna, Poznania, Warszawy, Wrocławia i Krakowa.
To już trzeci raz, kiedy podejmujemy próbę „zaszczepienia” w młodych ludziach żeglarskiej pasji – mówi Maciej Ruwiński, z Grupy Energa, koordynator programu. Poprzednie edycje Energa Sailing zakończyły się sukcesem. Jestem pewien, że i tym razem trafimy do szerokiego grona młodych entuzjastów tego sportu. Z roku na rok rozwijamy nasz projekt, tym razem dołączają do niego dwa kolejne miasta, a ponadto prowadzony będzie pilotaż w windsurfingu. Mamy więc atrakcyjną propozycję dla dzieci, które chciałyby rozpocząć przygodę z żaglami – dodaje.
Materiały dydaktyczne sporządzone specjalnie na potrzeby działań edukacyjnych zostaną przygotowane i dostarczone do szkół przez PZŻ. Po zakończeniu etapu teoretycznego, rozpocznie się cykl zajęć na wodzie, podczas których uczestnicy, będą mieli okazję poznać praktyczną stronę żeglarstwa. Szkoły mogą nadsyłać zgłoszenia do 21 lutego, natomiast rodzice mają na to czas do 22 lutego lub do wyczerpania wolnych miejsc.
W naszej gminie już kilkanaście dzieci zostało objętych programem. Koordynatorem jest reaktywowany Yacht-Club Szarów który pomaga w załatwieniu wszelkich formalności związanych z rejestracją uczestników i organizacją wyjazdów na szkolenia nad krakowskie Bagry. Koordynatorem dla województwa małopolskiego jest Klub Żeglarski Horn w Krakowie.
Zainteresowanych rodziców uczniów z klas 0, 1 i 2 prosimy o kontakt z dyrekcją każdej ze szkół podstawowych w naszej gminie lub pod nr tel. 518 015 723 w terminie do 3 marca br. Po tym terminie zostanie zorganizowane spotkanie informacyjne dla zainteresowanych rodziców i dzieci.
Dodatkowe informacje: www.edu.energasailing.pl
Adam Kociołek