Wilno zdobyte przez kłajowskich karateków, nasi znowu pokazali klasę! Podopieczni senseia Rafała Wajda trenujący od wielu lat w Dojo Kłaj (mieszczącym się w Ośrodku Zdrowia) bardzo dobrze zaprezentowali się podczas Pucharu Europy Dzieci i Mistrzostw Europy w stolicy Litwy. Zmagania na matach w pięknym obiekcie Siemens Arena trwały dwa dni. Poziom był bardzo wysoki , w zawodach startowało 670 zawodników z 14 krajów, w tym bardzo silne drużyny z Armenii, Azerbejdżanu, Rosji, Litwy i Ukrainy – no i oczywiście groźni konkurenci z Polski. Nasz kraj od dawna jest potęgą w karate tradycyjnym, a nasi kłajowscy sportowcy mają w tym spory udział! A oto, jakie przywieźli medale:
Puchar Europy Dzieci:
Kata indywidualne:
Złoto: Natalia Firlit, Kamil Rak ,
Srebro: Anna Godyń i Joanna Łyżwińska
Brąz: Małgosia Cieślak, Dominika Kmiecik, Daniel Łaskarzewski
Kata drużynowe:
Złoto: Anna Godyń, Zofia Taranczewska, Joanna Łyżwińska
Srebro: Dominka Kmiecik, Natalia Firlit, Natalia Jach
En-bu:
Złoto: Anna Godyń, Antoni Czechowski
Brąz: Joanna Łyżwińska, Kamil Rak
Arkadiusz Wilkosz, Bartłomiej Chojnacki
Mistrzostwa Europy Juniorów i Młodzieżowców :
Kata indywidualne:
Złoto: Wiktoria Zachariasz, Krzysztof Buczek
Brąz: Klaudia Mleko
Fukugo:
Złoto: Klaudia Mleko
Wyjazd na Litwę pełen był nie tylko sportowych uniesień. Dzieci i towarzyszący im rodzice, wśród których byli pan Grzegorz Rak (wielkie wyrazy wdzięczności za pomoc materialną i organizacyjną!) – zwiedzali zabytki Wilna i przeprowadzili akcję pomocy dzieciom z polskiej szkoły im. Konstantego Parczewskiego w Niemenczynie. Kadra KKKT zebrała i przywiozła w prezencie 200 książek, biblii i różańców. Bardzo dziękujemy wszystkim Rodzicom karateków za udział w tej akcji. Często dobrzy ludzie pomagają nam- więc przy okazji Pucharu Europy Dzieci w Wilnie mogliśmy też zrobić coś dobrego dla innych.
Wśród zwiedzanych miejsc był jeden z najpiękniejszych wileńskich kościołów św. Piotra i Pawła na Antokolu. Na zewnątrz dość skromna – w środku zadziwia bogactwem stiukowych dekoracji. Jest tam ponad 2000 figur, o których bardzo ciekawie opowiadała pani przewodnik. Duże wrażenie wywarł polski cmentarz na Rossie i grobowiec, w którym spoczywa matka Marszałka Józefa Piłsudskiego i urna z jego sercem, otoczony przez groby żołnierzy poległych w 1920 roku. Grupa zwiedziła też Ostrą Bramę, cerkiew Św Ducha, klasztor bazylianów i wileńską starówkę. Warto wspomnieć, że po turze zwiedzania przeprowadzony został mini turniej wiedzy o zabytkach Wilna i … zwyciężyła drużyna w składzie: Natalia Firlit, Kamil Rak i Bartek Chojnacki! Karatecy podarowali jeszcze wielki karton pełen książek dla dzieci z polskiego przedszkola i płytki z polskimi filmami dla biblioteki Instytutu Polskiego. Pobyt w Wilnie był nie tylko cudownym sportowym przeżyciem, ale też wartościowym dotknięciem historii naszego kraju.