Przedstawiciele instytucji i organizacji pozarządowych z terenu gminy spotkali się 22 lutego na konferencji zorganizowanej przez 10 Drużynę Wędrowniczą „Czar.”
Agnieszka Pagacz
Data nie była przypadkowa, to właśnie w tym terminie skauci na całym świecie obchodzą Dzień Myśli Braterskiej, dzień podczas którego wysyłają życzenia dla swoich przyjaciół i sojuszników.
Chcieliśmy, aby wiadomość o naszym istnieniu dotarła do jak największego kręgu organizacji. Jesteśmy młodą drużyną skupiającą młodzież w wieku 16-21 lat, która wywodzi się z 5 DH „Leśni Ludzie”. Mało kto wie jaka jest specyfika naszej pracy, że w naszym działaniu jesteśmy otwarci na współpracę, a nasze pola działania pokrywają się z celami wielu organizacji. Postanowiliśmy więc zorganizować konferencje, podczas której można było dowiedzieć się kim jesteśmy i co mamy do zaoferowania społeczności lokalnej – tłumaczył drużynowy na początku spotkania. Nie tylko chcieliśmy zaprezentować siebie, ale i podjąć dialog o tym w czym i w jaki sposób możemy współdziałać. Stąd zrodził się pomysł konferencji i organizacji Harcerskiego Dnia Partnerstwa.
Uczestnicy konferencji mogli dowiedzieć się na czym polega harcerski system wychowawczy oraz w jaki sposób pracują wędrownicy. Zaprezentowano także szerokie spektrum pól działania (m.in. oświata, kultura, sport), które wykorzystuje Związek Harcerstwa Polskiego w swojej pracy wychowawczej. Omówione i poparte przykładami miały stać się one motorem do późniejszej dyskusji.
Istotną część stanowiły też rozmowy w kuluarach przy ciastku i kawie. Był to najlepszy moment na zebranie myśli, zadanie dodatkowych pytań czy wymienienie się danymi teleadresowymi. W naszej gminie działa prężnie wiele organizacji, a spotkanie takie jak to jest źródłem nowych pomysłów i okazją do wzajemnego poznania.
Ostatnia cześć konferencji – dyskusja – okazała się bardzo owocna. Nie było organizacji, która nie zabrała by głosu. Pojawiła się duża ilość koncepcji na wspólne działania i przedsięwzięcia, nie tylko z udziałem harcerzy wędrowników, ale i wszystkich obecnych stowarzyszeń i instytucji. Nawet jeśli tylko część z nich uda się zrealizować (bo pomysłów było wiele) to i tak skorzystają na tym wszyscy mieszkańcy gminy. Taka jest bowiem rola organizacji pozarządowych – działać z pożytkiem dla lokalnych społeczności.
10 DW „Czar.” dziękuję Urzędowi Gminy Kłaj za możliwość organizacji spotkania w auli gminy, Kołu Gospodyń Wiejskich za wypożyczenie zastawy do bufetu, a p.Małgorzacie Balik za pomoc w tworzeniu listy gości i w sprawach technicznych.