Szkoła Podstawowa w Szarowie po raz kolejny otwiera się na uczniów i nauczycieli z innych krajów. Uczniowie usportowionej klasy Ia realizują projekt eTwinning o tematyce zimowej pt.: „Winter marathon” („Зимний марафон”), we współpracy ze szkołami z Łotwy, Litwy oraz Gruzji. Głównym środkiem komunikacji między partnerskimi szkołami jest język rosyjski i angielski.
Edyta Imos
Program eTwinning wspomaga europejską współpracę szkół i przedszkoli realizowaną przy pomocy mediów elektronicznych. Mogą ją podjąć placówki w całej Europie. eTwinning jest skierowany do uczniów w wieku 3-19 lat. Każdy nauczyciel uczący dowolnego przedmiotu może przystąpić do programu i realizować międzynarodowy projekt wraz ze swoimi uczniami. Program jest elastyczny. Pozwala nauczycielom na swobodny wybór tematu i działań, dowolne określenie czasu trwania projektu oraz podjęcie decyzji w sprawie liczby szkół partnerskich. Dzięki programowi na bezpiecznej platformie internetowej partnerzy wymieniają się informacjami i materiałami, komunikują się za pośrednictwem poczty elektronicznej, wideokonferencji czy czatu. Mogą do tego wykorzystać kamerę, aparat cyfrowy oraz inne narzędzia i aplikacje internetowe. eTwinning zachęca do poznawania i wykorzystywania technologii informacyjno- komunikacyjnych (TIK) oraz aktywnych metod pracy z uczniem. Program wspiera rozwijanie już u najmłodszych wszystkich kluczowych kompetencji. Nauczyciele po zrealizowaniu ciekawych projektów mogą ubiegać się o przyznanie Krajowych i Europejskich Odznak Jakości a także zgłaszać je do ogólnopolskich i europejskich konkursów eTwinning.
Zima jest wyjątkową porą roku. Dzieci ją uwielbiają ze względu na puszysty śnieg spadający wtedy z nieba. Uroda zimy, zimowe zabawy, święta a także problemy jakie o tej porze przeżywają leśne zwierzęta stały się pretekstem do opracowania i wdrożenia w życie międzynarodowego projektu eTwinning pt.: „Winter marathon”. Projekt ten umożliwia dzieciom odkrywanie tajemnic przyrody, porównywanie zmian zachodzących w życiu roślin, zwierząt i ludzi zgodnie z rytmem natury. Uczniowie z klasy Ia będą w interakcji z rówieśnikami z Łotwy, Litwy i Gruzji. Nad prawidłowym przebiegiem projektu ze strony Polski dba koordynator – Edyta Imos. Efekty działań dzieci będą widoczne na portalu europejskim www.etwinning.net (prezentacje aktywności, wspólnie wypracowane materiały projektowe, gry, quizy, zdjęcia i prace). Wspólnie zadbamy o to, by końcowe efekty były rezultatem naszej partnerskiej pracy. Wykorzystywane przez nas narzędzia multimedialne ułatwią zrozumienie przekazywanych informacji oraz umilą wspólny czas dzieci. Zastosowanie odpowiednich do wieku metod pracy z dziećmi pozwoli w sposób naturalny zastosować technikę do komunikacji z małymi partnerami oddalonymi o kilka tysięcy kilometrów.
W dniach 2- 4 października 2014r odbyło się międzynarodowe seminarium kontaktowe dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej zorganizowane przez łotewskie Krajowe Biuro eTwinning. Seminarium skierowane było do nauczycieli z czterech krajów: Łotwy, Litwy, Polski i Czech a językiem wiodącym był rosyjski. W szkoleniu wzięło udział 39 osób. Miałam wielką przyjemność reprezentować polską grupę wraz z sześcioma koleżankami z całego kraju. Nasz pobyt zaowocował wieloma ciekawymi, międzynarodowymi projektami. Moja grupa polsko-łotewsko-litewska opracowała wspólny projekt "Winter marathon", który będziemy realizować ze swoimi klasami już od listopada. W naszym projekcie będziemy posługiwać się dwoma językami: rosyjskim (szkoły partnerskie) i angielskim (nasza szkoła). Jest to dla nas ciekawe doświadczenie i wielkie wyzwanie.