„Ekopartnerzy na rzecz słonecznej energii Małopolski” projekt współfinansowanych ze środków UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020”
Szanowni Beneficjenci projektu,
Od 1 kwietnia 2022 roku zmienił się system rozliczania fotowoltaiki dla nowych prosumentów.
Net-billing nie jest tak przejrzysty, jak system opustów, który wprowadzono w lipcu 2016 roku i który przyczynił się do ogromnego zainteresowania Polaków fotowoltaiką. Operatorzy sieci dystrybucyjnej głośno mówią o problemach dotyczących napięć i konieczności większego wykorzystywania energii na miejscu. Prosumenci w gospodarstwach domowych są w stanie na bieżąco wykorzystać tylko około jedną piąta produkowanej energii. System opustów zapewnia, że w ciągu roku prosument może – w zależności od wielkości instalacji – odebrać 70-80 proc. nadwyżki bez ponoszenia dodatkowych opłat. W systemie net billingu prosument będzie musiał na bieżąco śledzić, jak zmieniają się ceny energii.
Net-billing zakłada odrębne rozliczenie energii wprowadzonej do sieci elektroenergetycznej i energii elektrycznej pobranej z sieci elektroenergetycznej, w oparciu o wartość ustaloną według ceny giełdowej. W tym systemie prosument ponosi koszty opłaty dystrybucyjnej, ponieważ pobraną energię kupuje ze wszystkimi opłatami (w tym VAT), zgodnie z taryfą swojego sprzedawcy. Prosument kupuje więc energię z wszystkimi opłatami taryfowymi, a sprzedaje bez tych opłat. Oznacza, to że prosument nie rozlicza produkcji energii ilościowo, tylko wartościowo, a ponadto ponosi wszystkie opłaty taryfowe przy pobieraniu energii z sieci.
System opustów
Wszyscy, którzy zdążyli złożyć wniosek o przyłączenie mikroinstalacji do 31 marca 2022 r., zostaną w systemie opustów i zachowają prawo do rozliczania na tych zasadach przez 15 lat. Liczy się data wpłynięcia wniosku do OSD.
W przypadku osób, które realizują fotowoltaikę w ramach tzw. projektów parasolowych, czyli inwestycji realizowanych przez samorządy z unijnym dofinansowaniem, tak jak program „Ekopartnerzy na rzecz słonecznej energii Małopolski” projekt współfinansowanych ze środków UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020” zachowują prawo do rozliczeń na zasadach opustów przez 15 lat od momentu wprowadzenia pierwszej energii do sieci.
Wymogiem było zawarcie do 31 marca 2022 roku umowy na zakup, montaż lub dofinansowanie mikroinstalacji z jednostką samorządu terytorialnego lub innym uprawnionym podmiotem, który realizuje parasolowy projekt. Jeśli natomiast chodzi o przyłączenie tej mikroinstalacji do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej, to uczestnik projektu parasolowego musi złożyć prawidłowy wniosek do OSD najpóźniej do 31 grudnia 2023 roku.
Stąd apelujemy o uważne zapoznanie się z Aneksem do Umowy Sprzedaży Energii Elektrycznej wraz z usługą dystrybucji z Zakładem Energetycznym. Część Beneficjentów Projektu mogła dostać od Zakładu Energetycznego błędne umowy, gdzie rozliczenie produkcji energii będzie odbywać się na zasadzie net-billingu. W takim przypadku należy niezwłocznie skontaktować się z Zakładem Energetycznym celem zmiany rozliczenia produkcji energii na zasadach opustów, a z Urzędem Gminy w celu otrzymania stosownego oświadczenia, że są Państwo uczestnikami projektu parasolowego.
W przypadku prosumentów, którzy składają wniosek o przyłączenie fotowoltaiki od 1 kwietnia, do 30 czerwca będą jeszcze rozliczani w obecnym systemie opustów. Na koniec 3-miesięcznego okresu przejściowego, ich nadwyżki energii zostaną rozliczone po średniej cenie miesięcznej z czerwca 2022 roku. Ci prosumenci automatycznie przejdą do systemu net-billingu 1 lipca 2022 r.
Stąd zwracamy się z prośbą o analizę dokumentów przesłanych do Państwa po wymianie licznika na dwukierunkowy, gdyż sposób przedstawienia tych zapisów przez Zakład Energetyczny jest niejednoznaczny. W razie wątpliwości zapraszamy do kontaktu meilowego z Referatem Inwestycji: .
Kontakt do Wykonawcy:
Dedykowane projektowi Call Center dla mieszkańców biorących udział w projekcie : tel. 799 398 888
APELUJEMY O OSTROŻNOŚĆ:
Nie współpracujemy z żadnymi firmami związanymi z montażem instalacji fotowoltaicznych.
W projekcie „Ekopartnerzy na rzecz słonecznej energii Małopolski” Gmina w 2021 r. podpisywała z Mieszkańcami Umowy na montaż paneli, a następnie listę Mieszkańców biorących udział w projekcie przekazała Wykonawcy – firma Sanito sp. z o.o, który został wyłoniony w drodze przetargu.
Magdalena Brociek