Marzec to miesiąc, w którym wielu rodziców podejmuje decyzje dotyczące wyboru konkretnej szkoły dla swojego dziecka. W szkołach podstawowych i gimnazjach rozpoczął się właśnie okres rekrutacji, warto zatem poświęcić temu zagadnieniu kilka słów, gdyż decyzje te to nie tylko przejaw troski rodziców o własne dziecko, ale przede wszystkim spoczywającej na nich odpowiedzialności prawnej wynikającej z ustawowego obowiązku zapewnienia dziecku nauki.
Kazimierz Sroka
GZEAS Kłaj
Kiedy zgłaszamy dziecko do szkoły podstawowej?
Zgodnie z ustawą o systemie oświaty dzieci, które w 2015 r. kończą piąty rok życia, tj. urodzone w 2010 r., są zobowiązane do odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego. Obowiązek ten mogą realizować w przedszkolu lub w oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej. Bez względu jednak na miejsce odbywania przygotowania przedszkolnego obowiązkiem rodzica takiego dziecka jest zgłoszenie go do ewidencji uczniów, prowadzonej przez szkołą, w obwodzie której znajduje się miejscowość zamieszkania dziecka, także w sytuacji, kiedy dziecko będzie chodzić do przedszkola poza obwodem lub do szkoły innej niż obwodowa. W takim wypadku rodzic powiadamia szkołę odpowiadającą za ewidencjonowanie dzieci o miejscu odbywania wychowania przedszkolnego lub nauki w szkole podstawowej. Zgłoszenie dziecka nie jest bowiem jednoznaczne z zapisaniem dziecka do szkoły.
Na czym polega zapisanie dziecka do szkoły?
Obowiązek szkolny dziecka, zgodnie z ustawą oświatową, rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 6 lat, czyli obecnie dotyczy to dzieci urodzonych w 2009 r. i wcześniej. Zapis ten nakłada na rodzica bezwzględny obowiązek zapisania dziecka do wybranej szkoły, a jeżeli nie jest to szkoła obwodowa ze względu na miejsce zamieszkania - do przekazania dyrektorowi tej szkoły informacji o miejscu realizacji tego obowiązku (jeżeli oczywiście wcześniej nie dokonano takiego zgłoszenia).
O czym warto pamiętać przy zapisywaniu dziecka do szkoły?
Każde dziecko sześcioletnie i starsze ma zagwarantowane miejsce w szkole, w obwodzie której mieszka. Jeżeli jednak dziecko mieszka poza obwodem szkoły, w której chciałoby kontynuować naukę, rodzic musi być świadomy, ze zostanie ono przyjęte tylko w przypadku wolnych miejsc, czyli tylko w sytuacji, kiedy przyjęcie dziecka nie będzie powodować konieczności tworzenia dodatkowego oddziału. W szkołach podstawowych naszej gminy przyjęto stosowania zasad, które sprawiają, że największe szanse na przyjęcie do szkoły będą mieli kandydaci, którzy uzyskają największą ilość punktów za spełnienie następujących kryteriów:
- rodzeństwo uczęszcza do tej samej szkoły - 7 pkt.;
- uczęszczanie do oddziału przedszkolnego w tej szkole lub do przedszkola zlokalizowanego w obwodzie wybranej szkoły - 6 pkt.;
- odległość miejsca zamieszkania od wybranej szkoły jest mniejszą niż od szkoły obwodowej - 5 pkt.;
- praca rodzica w wybranej szkole - 4 pkt.;
- uczęszczanie do innego przedszkola samorządowego na terenie gminy Kłaj - 3 pkt.;
- zamieszkanie na terenie gminy Kłaj - 2 pkt.;
- położenie wybranej szkoła najbliżej miejsca pracy przynajmniej jednego z rodziców-1 pkt.
Nie wykluczone zatem, że nie wszyscy chętni do danej szkoły, ale mieszkający poza jej obwodem, zostaną do niej przyjęci. Rodzic zapisujący dziecko do szkoły innej niż obwodowa musi złożyć odpowiedni wniosek do dyrektora szkoły. Druki wniosków dostępne są na stronach internetowych i w szkołach.
Jakie zasady dotyczą gimnazjalistów?
Ukończenie szkoły podstawowej kończy pewien etap w edukacji człowieka. W związku z tym rodzic każdego ucznia kończącego szkołę podstawową jest zobowiązany zgłosić go do ewidencji gimnazjum obwodowego a następnie zapisać do wybranego gimnazjum (niekoniecznie obwodowego). W gimnazjach gwarantowane miejsca mają również tylko ci uczniowie, którzy mieszkają w obwodzie gimnazjum - przyjęcie ich do szkoły odbywa się na zasadzie zgłoszenia. Możliwość kontynuowania nauki w gimnazjum poza obwodem będzie uzależnione od limitu dostępnych miejsc, którymi dysponuje szkoła. W tym wypadku także stosowane będą punktowane kryteria, w szczególności:
- szczególne osiągnięcia wpisane na świadectwie kandydata (dla nich punktację określa Małopolski Kurator Oświaty),
- stopnie uzyskane na świadectwie ukończenia klasy szóstej z następujących zajęć edukacyjnych: język polski, matematyka, język obcy, przyroda, historia;
- wynik uzyskany na sprawdzianie;
- ocena zachowania wpisana na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej;
- świadectwo z wyróżnieniem;
- potwierdzone osiągnięcia i sukcesy kandydata w konkursach przedmiotowych, tematycznych, artystycznych, w zawodach sportowych na poziomie gminy lub w działaniach na rzecz szkoły i środowiska lokalnego w przeciągu dwóch ostatnich lat.
Przeliczenie stopni uzyskanych na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej będzie dokonywane wg następujących zasad: celujący-6 pkt.; bardzo dobry 5 pkt.; dobry 4 pkt.; dostateczny 3 pkt.; dopuszczający 2 pkt.
Podobne zasady będą obowiązywać przy przeliczeniu uzyskanych na świadectwie ocen zachowania: wzorowa 10 pkt., bardzo dobra-8 pkt., dobra- 6 pkt., poprawna-2 pkt. Kandydatury uczniów z oceną nieodpowiednią i naganną w ogóle nie będą rozpatrywane.
Przeliczenie wyników uzyskanych na sprawdzianie dokonywane będzie następująco- oddzielnie dla organizowanego zakresu: wynik od 100% do 80%- 10 pkt., wynik od 79% do 60%-8 pkt., wynik od 59% do 40% - 4 pkt., wynik 39% i mniej-1 pkt.;
Za świadectwo z wyróżnieniem kandydat otrzyma 5 pkt., a za sukcesy i osiągnięcia po 2 pkt.
O kolejności na liście kandydatów decydować będzie liczba punktów uzyskanych w postępowaniu rekrutacyjnym. W tym wypadku również może dojść do sytuacji, w której uczniowie spoza obwodu gimnazjum, uczęszczający do szkoły podstawowej w tym samym zespole szkół nie zostaną przyjęci, ze względu na wyczerpanie określonego limitu miejsc. Druki zgłoszenia i wniosków o przyjęcie ucznia do gimnazjum dostępne są na stronach internetowych i w szkołach.
Szczegółowe zasady rekrutacji określają statuty szkól dostępne dla zainteresowanych rodziców.