Od września 2020 dwie szkoły z terenu naszej Gminy, czyli Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w Kłaju i Szkoła Podstawowa im. Św. Jadwigi Królowej w Szarowie, będą realizować projekt „Ponadnarodowa mobilność uczniów” dofinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój (PO WER).
Głównym założeniem projektu są zagraniczne wyjazdy grup uczniów wraz z opiekunami do krajów Unii Europejskiej, dotyczące realizacji przedsięwzięć edukacyjnych wpisujących się w podstawę programową. Celem wyjazdów uczniów jest wzmocnienie przekrojowych kompetencji kluczowych.
Tematem projektu realizowanego w Kłaju są „Europejskie inspiracje słowem, dźwiękiem i tańcem malowane – drama”. Celem głównym odbywającej się w ramach przedsięwzięcia mobilności będzie podniesienie u grupy uczniów Szkoły Podstawowej w Kłaju kompetencji kluczowych. Projekt przewiduje wyjazd 15 uczniów klas VI, VII i VIII wraz z opiekunami do Wenecji i realizację wspólnych zagadnień projektowych w szkole partnerskiej ISTITUTO COMPRENSIVO FRANCESCO QUERINI we Włoszech. Wyjazd poprzedzi nabór uczestników w drodze rekrutacji. Przedsięwzięcie edukacyjne będzie obejmowało wiele działań ukierunkowanych na rozwijanie talentów twórczych uczniów uzdolnionych artystycznie. Poprzez działania artystyczne uczestnicy projektu będą odkrywać i realizować swoje pasje. Do realizacji powyższych celów wykorzystywane zostaną różnorodne techniki teatralne, ruchowe, muzyczne i plastyczne polegające na wspólnym, twórczym działaniu. Mobilność poprzedzona zostanie odpowiednim przygotowaniem językowym, kulturowym i pedagogicznym uczniów do wyjazdu i pobytu za granicą. Dzięki udziałowi w projekcie „Ponadnarodowa mobilność uczniów” uczestnicy będą mogli zdobyć i rozwinąć umiejętności w sposobie uczenia się, nabyć nowe kompetencje życiowe niezbędne do rozwoju osobistego, przyszłego zatrudnienia i aktywnego obywatelstwa europejskiego.
Tematem projektu realizowanego w Szarowie jest "Radość odkrywania dziedzictwa kulturowego z nowoczesnymi metodami pracy w szkole". W ramach realizowanego przedsięwzięcia zaplanowany jest jeden wyjazd 20 uczniów wybranych w procesie rekrutacji wraz z nauczycielami do Szkoły Podstawowej w Salonikach. Priorytetowym celem naszego projektu jest rozwijanie świadomości roli dziedzictwa kulturowego wśród młodego pokolenia oraz zachęcanie do ochrony zabytków, jak również do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania. Inicjatywy realizowane przez obydwie szkoły będą więc dotyczyć dziedzictwa kulturowego Grecji i Polski, środowisk wielokulturowych i dziedzictwa niematerialnego, takiego jak muzyka czy regionalne potrawy. Działania w ramach przedsięwzięć będą skorelowane z codziennymi działaniami szkoły i programami nauczania poszczególnych przedmiotów uczniów biorących udział w projekcie. Planowana mobilność uczniów realizujących ten projekt będzie poprzedzona działaniami przygotowawczymi w szkole dotyczącymi kwestii językowych, kulturowych i merytorycznych. Podczas wyjazdu uczniowie będą realizować program mobilności razem z rówieśnikami ze szkoły w Grecji, wspólnie brać udział w zajęciach formalnych i pozaformalnych. Wspólne zainteresowania będą podstawą do współpracy i wzajemnej nauki.
Koordynator projektu w Kłaju: Monika Imos.
Koordynator projektu w Szarowie: Edyta Imos.