Polska noblistka w dziedzinie literatury (1996 rok) Wisława Szymborska napisała: Czytanie to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.
Czytanie to niezwykła sztuka, ale także zabawa i przyjemność. Tak traktują tę umiejętność nasi Uczniowie i ich Rodzice, przystępując po raz kolejny, jako jedyna szkoła z powiatu wielickiego i gminy Kłaj, do V Ogólnopolskiego Konkursu „Wielka Liga Czytelników”.
Jest to projekt czytelniczy o zasięgu ogólnopolskim skierowany do uczniów klas 1-8 szkół podstawowych. Jego celem jest między innymi:
- kształtowanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży,
- promocja czytelnictwa;
- promocja klasyki literatury krajowej, w tym utworów patriotycznych,
- wzmacnianie pozytywnego obrazu i prestiżu aktywności społecznej wynikającej z czytania książek poprzez uhonorowanie aktywnych czytelników,
- promowanie postawy zdrowej rywalizacji i współpracy w grupie,
- promocja systematyczności, efektywnego zarządzania czasem i intensywnej pracy z tekstem,
- integracja międzypokoleniowa poprzez wspólne czytanie literatury budującej więzi rodzinne.
Konkurs odbywał się w trzech etapach.
W pierwszym etapie– rodzinnym uczniowie czytali w domu książki i z pomocą rodziców wypełniali testy dotyczące lektury oraz wiedzy ogólnej (słownikowej, matematycznej, przyrodniczej, historycznej i geograficznej). Za każdy prawidłowo wypełniony test szkoła zdobywała 1 punkt. Czytelnik, który przeczytał 10 książek i poprawnie wypełnił 10 testów (za każdy zdobył od 80-100 punktów), został zakwalifikowany do etapu szkolnego, do którego należało przeczytać:
- Kaktus na parapecie, czyli podróż w przeszłość! – Magdaleny Zarębskiej ( utwór skierowany do młodszych uczniów),
- Dziewczyna i chłopak, czyli heca na 14 fajerek" – Hanny Ożogowskiej ( skierowany do starszych uczniów).
Do etapu szkolnego Wielkiej Ligi Czytelników zakwalifikowało się 20 osób: 5 uczniów z klas 5-8 i 15 z klas 1-4. Etap ten odbył się 11 maja. Uczniowie zdalnie wypełniali testy i przesyłali odpowiedzi, które były porównywane z otrzymanym od organizatorów kluczem.
Do walki o punkty przystąpili następujący czytelnicy: kl. 1a - Filip Szczepanek, klasa 1b - Antoni Cygal, Jan Kościółek, kl. 2a- Karolina Bartoszek, Nadia Kubicz, Emilia Słodykiewicz, kl. 3a - Stanisław Miękina, Wiktor Kowal, kl. 3b- Daria Cymerkiewicz, Franciszek Rusin, Antoni Szczepanek, Oskar Rojek, kl. 4- Filip Cymerkiewicz, kl. 5a - Marcin Bartoszek, Andrzej Zawadzki, kl. 5b – Amelia Kwapień, kl. 6a - Gabriela Duszyk i Julia Sądel.
Gratuluję wszystkim uczestnikom szkolnego etapu Wielkiej Ligi Czytelników. Testy były bardzo szczegółowe, a uczniowie świetnie sobie z nimi poradzili. Jestem pełna uznania dla ich umiejętności zapamiętywania treści. Dziękuję również Rodzicom za wspaniałe przygotowanie dzieci.
W III etapie, czyli w Mistrzostwach Powiatu może wziąć udział tylko po trzech uczniów z każdej grupy wiekowej, którzy zdobyli największą ilość punktów.
Do etapu powiatowego zakwalifikowali się uczniowie: Filip Szczepanek -100 pkt, Emilia Słodykiewicz – 100 pkt, Antoni Szczepanek – 100 pkt, Marcin Bartoszek – 100 pkt, Gabriela Duszyk – 95 pkt i Julia Sądel – 98 pkt. Lekturą do przeczytania dla drużyny kl. 1-4 jest Hulajnogą przez Smoczą Wyspę, a dla kl. 5-8 Wiłka - smocza dziewczynka.
Koordynatorem tego etapu jest Gminna Biblioteka Publiczna w Kłaju.Test powiatowy zostanie przeprowadzony w czwartek 28 maja 2020 r. o godz. 12.00. Będzie pisany przez finalistów indywidualnie, przyjmując formę internetowego formularza konkursowego.
Szkolny koordynator: Sabina Zaporowska