Zakończył się etap szkolno - biblioteczny VI Ogólnopolskiego Konkursu „Wielka Liga Czytelników” – projektu czytelniczego skierowanego do uczniów szkół podstawowych w trzech kategoriach: I - klasy 1–3, II - klasy 4–6, III - klasy 7–8.
Celem konkursu jest między innymi: kształtowanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży; promocja czytelnictwa; wzmacnianie wychowawczej roli rodziny oraz integracja międzypokoleniowa poprzez wspólne czytanie literatury; promocja klasyki i współczesnej literatury krajowej oraz światowej literatury młodzieżowej; wykorzystanie nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych w procesach edukacyjnych, w tym promocji czytelnictwa; kształtowanie właściwych postaw społecznych poprzez promowanie postawy zdrowej rywalizacji i współpracy w grupie; kształtowanie postaw ukierunkowanych na prawdę, dobro i piękno; podnoszenie jakości edukacji poprzez działania uwzględniające zróżnicowane potrzeby rozwojowe i edukacyjne uczniów; doskonalenie umiejętności czytania ze zrozumieniem, systematyczności, efektywnego zarządzania czasem i kreatywnej pracy z tekstem. Konkurs przebiega w kilku etapach:
- w pierwszym etapie szkolno – bibliotecznym zadaniem każdego uczestnika było: przeczytanie 5 wyznaczonych książek i wypełnienie w domu testów do tych pozycji. Test zawierał zadania dotyczące znajomości treści utworu, korzystając ze słowników w wersji papierowej, należało wyjaśnić znaczenie słówek w języku angielskim oraz polskim, rozwiązać zadanie matematyczne, przyrodnicze lub historyczne. 35 osób postanowiło zmierzyć się z zadaniami, a do końca wytrwało 20 uczestników: 8 z klas 1-3, 9 z klas 4-6 i 3 osoby z klas 7-8. Ich zadaniem było przeczytanie, do drugiego etapu, wybranej przez zespół książki i wypełnienie samodzielnie w szkole testu. Klasy 1-3 czytały „Cukierku, ty łobuzie”, klasy 4-6 – „Kaktus na parapecie”, a najstarsza grupa „Hobbit, czyli tam i z powrotem”.
- do kolejnego etapu - powiatowego, gdzie będą pracować trzyosobowe drużyny, zakwalifikowali się uczniowie:
• klasy 1-3: Adam Jarosz, Szymon Rerutko, Malwina Dziedzic;
• klasy 4-6: Filip Szczepanek, Karolina Bartoszek, Antoni Cygal;
• klasy 7-8: Marcin Bartoszek, Amelia Kwapień, Wiktor Jankowicz.
Gratulujemy awansu. Testy były trudne i bardzo szczegółowe a należało zdobyć co najmniej 80 punktów na 100 możliwych.
Na etap powiatowy, który odbędzie się 28 lutego, uczniowie czytają następujące książki: klasy młodsze „Marcel i czas”, 4-6: „Skandal w stolicy nudy” a najstarsi - „Stan splątania”. Etap ten przeprowadzi Pani Aneta Strach – powiatowy koordynator konkursu z ramienia Gminnej Biblioteki Publicznej w Kłaju.
Szkolny koordynator Sabina Zaporowska