W dniu 4 października 2021 roku w klasach od 5 do 8 Szkoły Podstawowej w Targowisku odbyły się warsztaty na temat fonoholizmu. Przeprowadzili je Maksymilian Żabski, Ada Skrzypek, Dawid Wrzesiński i Magda Więcek ze Stowarzyszenia Młody Dolny Śląsk.
Podczas warsztatów prowadzący opowiedzieli uczniom, w jaki sposób tworzy się mechanizm uzależnienia. Powstaje on na takiej samej zasadzie jak uzależnienie od środków psychoaktywnych, dlatego tak trudno leczyć uzależnienie od telefonu. Atrakcyjne pod względem wizji i dźwięku treści pobudzają mózg do wydzielania dopaminy, która uzależnia od telefonu komórkowego.
Prowadzący omówili mechanizmy, które wykształciły się w mózgu na przestrzeni czasu, np. mechanizm walcz i uciekaj. Dominuje niepokój płynący z obecności telefonu, który ciągle wibruje i na który bez przerwy reagujemy. To on bombarduje nas, aktywując mechanizm walcz i uciekaj. Działa jak potencjalne zagrożenie, podobnie jak w przypadku człowieka pierwotnego. W naszym organizmie dochodzi do przeładowania stresem. To osłabia układ odpornościowy, czujemy zmęczenie, powoduje depresje i trudności emocjonalne. Telefony i gry oraz filmy powodują napięcie, które należy rozładować.
Aby ustrzec się od negatywnego wpływu telefonu komórkowego, należy:
- Zadbać o sen: chodzić spać o tej samej porze i trzy godziny przed snem odstawić telefon - wyłączyć niebieskie światło.
- Wyłączyć niepotrzebne powiadomienia, aby unikać natłoku wiadomości.
- Zostawiać telefon w innym pomieszczeniu, szczególnie gdy mamy się uczyć.
- Ustawić grafikę w telefonie na kolory monochromatyczne (czarno-białe), ponieważ to zmniejsza atrakcyjność czytanych treści.
- Zadbać o aktywność fizyczną, co pozwala rozładować napięcie.