W kwietniu 2016 roku grupa Nauczyciele dla uczniów z Targowiska zaczęła realizować projekt T dla T (Teatr dla Targowiska). Uczniowie klas I-III gimnazjum wyjechali na trzy przedstawienia teatralne do Krakowa. Obejrzeli sztuki w Teatrze Ludowym oraz Teatrze Scena STU.
W wyjazdach wzięło udział 49 uczniów, czyli 89% wszystkich gimnazjalistów z Targowiska. Z zadowoleniem przyjmowali propozycję spędzenia wolnego wieczoru w Krakowie. Mimo że wcześniej nie uważali teatru za ciekawą rozrywkę, to większość nie potrzebowała zachęty, aby obejrzeć zaproponowany im spektakl. Wszystkie one miały pokazać różne oblicza humoru, bowiem każda sztuka była komedią.
Najbardziej spodobał się Molierowski „Tartuffe labo Szalbierz”. Trudny dla młodzieży temat zakłamania, fałszywej pobożności Tartuffa oraz snobizmu i głupoty Orgona zrealizowano we współczesnej aranżacji, pokazując bogaty dom i dodając zabawne, groteskowe sceny. Uczniów zaskoczyły i rozbawiły obrazy żywej myjni samochodowej, przejażdżki samochodem czy motocyklem, obrzucanie się tortem, postać infantylnej nastolatki w piżamie z Myszką Miki – córki Orgona.
Nieco trudniejsze w odbiorze, ale równie zabawne okazało się przedstawienie „Roma i Julian”. Uczniowie szybko dostrzegli, że za komiczną fasadą rodzinnych kłopotów głównych bohaterów: nadopiekuńczej, wyluzowanej Haliny, nieśmiałego, delikatnego Juliana, Grzegorza, podstarzałego macho i byłego piłkarza oraz Romy, która swoim wyglądem i zachowaniem naśladuje dresiarzy, kryją się poważne problemy zagrażające współczesnej rodzinie. Gimnazjaliści docenili cięty dowcip, wartką intrygę, zabawne przedstawienie stereotypu mężczyzny i kobiety, ale zauważyli także przesłanie sztuki: dziś egoizm, chęć polepszenia własnego życia i nieoglądanie się na drugiego człowieka powodują, że więzi międzyludzkie to tylko fasada, za którą nie kryją się szczere uczucia. We współczesnych czasach nic nie pozostało z ogromnej miłości bohaterów Szekspirowskiej tragedii, do której nawiązywał tytuł sztuki.
Ciekawą, choć niełatwą propozycją okazał się spektakl „Wariat i zakonnica”. Sztuka napisana przez Witkacego zaskoczyła swoją groteskowością uczniów. Bohater to szalony poeta, Mieczysław Walpurg, leczony w szpitalu psychiatrycznym. Witkacowskie nonsensy w fabule zaskakiwały widzów: zakochana zakonnica, samobójcy, którzy ożywają, lekarze, których stan psychiczny nie odbiega od stanu pacjenta - to wszystko służyło pokazaniu, że cały świat jest szalony i czyha na wolność osobistą człowieka. Gimnazjaliści zostali przygotowani do obejrzenia spektaklu, mimo to zaskoczyła ich treść spektaklu, choć podobała się gra aktorska. Rażące w oczy światło, monotonna muzyka J. Kantego Pawluśkiewicza wprawiały w nastrój niepokoju i włączały widzów w spektakl, sytuując ich po stronie tych szalonych.
Każdy wyjazd był podsumowywany na zajęciach lekcyjnych: redagowano recenzje teatralne i przygotowywano plakaty, z których powstały gazetki ścienne promujące wyjazdy do teatru. Mogli je oglądać nie tylko uczniowie i nauczyciele, ale także całe rodziny, które szkoła gościła podczas otwartego pikniku „Dzień Bezpiecznej Rodziny” 21 maja 2016 roku.
Badania ankietowe przeprowadzone przed i po realizacji projektu wykazały, że gimnazjaliści z większą biegłością posługują się słownictwem związanym z teatrem. Wyjazdy niewątpliwie wpłynęły na integrację. Z racji wysokiego dofinansowania klasy jechały niemal w komplecie, wspólnie spędzając miły wieczór w gronie rówieśników. Cieszy fakt, że dzięki temu uczniowie uznali teatr za rozrywkę odpowiednią dla młodzieży, powstała też grupa chętnych do podobnych wyjazdów w przyszłości.
Wszystkie działania były realizowane w ramach projektu T dla T przez grupę Nauczyciele dla uczniów z Targowiska i dofinansowane z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich i Województwa Małopolskiego.
Anna Podwyszyńska, Barbara Rybak, Patrycja Winzer