19 listopada 2015 roku, obchodzony był Światowy Dzień Rzucania Palenia. Święto to przypada zawsze w trzeci czwartek listopada. Pomysł zrodził się w USA , gdzie w 1974 roku zachęcono ponad milion palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzień. Oczywiście 24 godziny nie wystarczą – mają jedynie zachęcić do całkowitego porzucenia nałogu. Z czasem do walki z tytoniem dołączył cały świat – zaczęły pojawiać się podobne inicjatywy, jak na przykład Dzień bez Papierosa (obchodzony 31 maja).
Karolina Kielan
Nasza szkoła już po raz kolejny przyłączyła się do akcji, której celem było kształtowanie prawidłowych postaw zdrowotnych społeczności szkolnej i promowanie mody na niepalenie. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach z asertywności, komunikacji międzyludzkiej, akceptacji siebie i pozytywnego myślenia. Gimnazjaliści przygotowywali też plakaty o tematyce antynikotynowej , które zostały wywieszone na korytarzu.
Uczeń Kamil Szlachta zaprezentował różne aspekty nikotynizmu. Wspomniał też o marihuanie, bo z naszych obserwacji wynika, że jest niska świadomość szkodliwości tej substancji psychoaktywnej. Nie wszyscy wiedzą, że marihuana pustoszy szczególnie układ nerwowy i mózg. Odnotowuje się też wzrost zachowań kompulsywnych osób znajdujących się pod jej wpływem oraz niebezpiecznych ze względów społecznych ( gwałtowne wejście na drogę, niewłaściwa ocena zagrożeń)
W tym dniu odbył się też konkurs na temat szkodliwości palenia tytoniu zorganizowany przez p. Sylwię Nowakowską z PSSE w Wieliczce. Ekspertami okazali się uczniowie z klasy II gimnazjum. I-miejsce Jacek Niziołek , II- Gabriela Kudas, III-Magda Dyl i Jakub Płaziński. Serdecznie gratulujemy.
W grudniu w naszej szkole odbędzie się jeszcze badanie zawartości tlenku węgla w płucach przy pomocy smokerlyzera.
Każdy palący może zerwać ze zgubnym nałogiem!
Najlepiej jednak nigdy nie zaczynać!