„Uzależnieniom mówimy stop”. Takie hasło towarzyszyło tegorocznej akcji związanej z Światowym Dniem Rzucania Palenia Tytoniu. Apel profilaktyczny był jedną z inicjatyw, które zaplanowałam w ramach szkolnych dni profilaktyki. Przy organizacji przedsięwzięcia pomagali mi uczniowie z klasy V. Celem akcji było kształtowanie prawidłowych postaw zdrowotnych społeczności szkolnej oraz promowanie mody na niepalenie.
Spotkanie rozpoczęliśmy od scenki profilaktycznej „mam swój styl” w wykonaniu uczennic Marii oraz Oliwii. W zabawny sposób opowiedziały o negatywnych skutkach palenia tytoniu. W tym dniu wszyscy uczniowie mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę w quizie „prawdy i mity na temat uzależnień”. Poruszony został m.in. problem szkodliwości marihuany, dopalaczy oraz alkoholu. Nie zabrakło cennych wskazówek na temat tego jak uchronić się przed uzależnieniami. Młodzież z klasy V wykazała się też talentem wokalnym. Alicja, Oliwia, Maria oraz Milena- autorka tekstu zaśpiewały piosenkę profilaktyczną namawiającą do zerwania ze zgubnym nałogiem, jakim jest palenie tytoniu.
Na koniec wszyscy chętni mogli się przekonać jak alkohol oraz narkotyki upośledzają zmysły. Uczniowie wykonywali różne zadania w alkogooglach oraz narkogooglach. Było sporo śmiechu, ale ćwiczenia dały pełną świadomość tego, jak trudno wykonywać zwykłe czynności po spożyciu alkoholu czy też narkotyków. Okazało się, że założenie specjalnych okularów skutkuje podwójnym widzeniem, spowolnieniem czasu reakcji, problemem z ustaleniem odległości, myleniem kierunków, pogorszeniem koordynacji ruchowej oraz zniekształceniem widzianego obrazu.
Wszyscy z dużym zainteresowaniem uczestniczyli w tej niecodziennej lekcji profilaktyki. Muszę przyznać, że wiedza naszych uczniów na temat substancji uzależniających jest duża, a w połączeniu z praktycznymi ćwiczeniami w alkogoglach oraz narkogooglach pozwoli dokonywać im tych właściwych i zdrowych wyborów. Uczniowie z całą pewnością wyszli ze spotkania z przekonaniem, że powinni dokonywać odpowiedzialnych wyborów, gdyż od tego zależy ich przyszłość.
Karolina Kielan