1 czerwca, w sali widowiskowej w Kłaju odbyły się obchody Ogólnopolskiego Głosu Profilaktyki. Jest to najnowsza akcja społeczności programu Komendy Głównej Policji PaT- profilaktyka a Ty. Organizatorem tego przedsięwzięcia, które koordynowałam było ZSO w Brzeziu przy współpracy Gminnego Zespołu ds. Profilaktyki. Miałam również przyjemność poprowadzić całe spotkanie.
Karolina Kielan
Punktualnie o godz. 11.00 p. Dyrektor Małgorzata Sobkiewicz przywitała wszystkich przybyłych gości. Po krótkim wstępie na naszej scenie wystąpiła młodzież z Proszówek zaproszona przez P. Marzannę Włodek- Pedagog z ZSO w Kłaju. Uczniowie zaprezentowali spektakl muzyczno-słowny Quo Vadis człowieku. Następnie młodzież z ZSO w Brzeziu pod opieką P. Krystyny Szczeszek przybliżyła losy Małego Księcia we współczesności. Była to ciekawa lekcja profilaktyki, w lekkiej formule rozmowy przyjaciół o ważnych wyborach, selekcji wartości na tle konsekwencji tych przedsięwzięć.
Później odbył się drużynowy konkurs plastyczny szkół, współorganizowany przez p. Sylwię Nowakowską –przedstawicielkę Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wieliczce. Uczniowie rysując kredą po asfalcie mieli ukazać swoją wizję hasła „stop dopalaczom”. Prace były na tak wysokim poziomie, że jury nie wyłoniło zwycięzcy. Wszyscy otrzymali „drzewa bezpieczeństwa” i apteczki pierwszej pomocy. Wspomniane drzewa bezpieczeństwa to dęby ofiarowane przez Nadleśnictwo z Niepołomic ubrane w odblaski. Mają one przypominać uczniom o konieczności noszenia elementów odblaskowych, ponieważ często ratują życie-o czym mówiła p. Urszula Cyga- pedagog z ZSO w Targowisku. W tym samym czasie odbywał się turniej z zakresu pierwszej pomocy, uczniowie kontra nauczyciele, a pytania konkursowe przygotowała p. Agata Smoter-koordynator ds. bezpieczeństwa z Brzezia. Nad poprawnością odpowiedzi czuwała Policja z Niepołomic i p. S. Nowakowska. Zarówno uczniowie jak i nauczyciele popisali się dużą wiedzą w tym zakresie. To samo jury wybrało też 3 odblaskowiczów- czyli osoby najbardziej widoczne po zmroku. W Połowie spotkania Policjanci wraz z uczniami udali się na kontrolę pojazdów. „Wariaci drogowi” w tym dniu karani byli tylko plastrem cytryny.
Nie zabrakło również garści cennych informacji dot. uzależnień. Pani Marzanna Włodek omówiła wszystkim fakty i mity na ten temat. Uczniowie dowiedzieli się też, co należy zrobić, aby pracować w Policji.
W trakcie trwania imprezy uczennice z Brzezia rozdawały wszystkim słodycze i owoce-ofiarowane przez Delikatesy Centrum.
Spotkanie zakończyło się happeningiem, podczas którego młodzież prezentowała tegoroczne hasła Ogólnopolskiego Głosu Profilaktyki na banerach przez siebie przygotowanych. Barwny korowód ponad 200 osób przeszedł ulicami Kłaja głosząc hasła nawołujące do życia bez uzależnień. Symboliczny gest zrywu wolnych serc poprzedziło odczytanie odezwy społeczności PaT. Było upalnie, ale wszyscy wytrwaliśmy i przez minutę nasze serca biły tym samym rytmem, co serca osób w całej Polsce, które przyłączyły się do tej pięknej i potrzebnej akcji.
W tym miejscu chciałabym podziękować wszystkim naszym sponsorom: Panu Wójtowi, Panu Dyrektorowi Kazimierzowi Sroce, Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Delikatesom Centrum, Nadleśnictwu w Niepołomicach, Pani Krystynie Szczeszek. W sposób szczególny chciałabym podziękować, również naszym partnerom : Policji, Pani Sylwii Nowakowskiej z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Zespołom Szkół w Kłaju, Targowisku, Szkole Podstawowej w Grodkowicach.
Mój trud i ciężka praca po godzinach opłaciły się, impreza była udana.