W październiku uczniowie szkół w Szarowie i Targowisku dzięki Stowarzyszeniu „Życzliwa Dłoń” oraz organizacji niemieckiej Die Villa udali się do Lipska w Niemczech w ramach programu Erasmus+, Wymiana Młodzieży. Był to projekt o nazwie SoCo Europe, czyli Solidarity Connects Europe. Aby przygotować się do wyjazdu uczniowie obu szkół (16 osób), którzy brali udział w wymianie, uczestniczyli w zajęciach dodatkowych. Ich celem była integracja uczestników wyjazdu, omówienie planu projektu w Lipsku i swobodne używanie języka angielskiego. Przygotowaliśmy również prezenty dla niemieckich uczestników projektu w postaci pięknych zakładek do książek wykonanych techniką decoupage.
Naszym miejscem noclegowym w Lipsku był hostel Garten and Eden. Jest to niesamowite miejsce. Wszystkie pokoje są tu niezwykle oryginalne. Dlaczego? Ponieważ zostały zaprojektowane i zaprojektowane przez różnych architektów i pomalowane przez rodzimych artystów. A artystów w tym mieście jest wielu. Świadczą o tym m.in. liczne murale i projekty graffiti, które mogliśmy oglądać w dzielnicy naszego zakwaterowania. Nie zawsze są one piękne, ale z całą pewnością dodają temu miejscu wyjątkowego charakteru. Warto w tym miejscu wspomnieć przepysznym niemieckim jedzeniu. Podczas śniadań na naszym stole, co prawda królowała Nutella, ale każdy z nas miał również okazję spróbować też wielu niemieckich przysmaków. Poznaliśmy ciekawych młodych ludzi. Z naszymi nowymi przyjaciółmi graliśmy w gry terenowe poznając niemiecką kulturę i zwiedzając miasto. Zwiedziliśmy m.in. kościół św. Tomasza, w którym grał i tworzył wybitny kompozytor Jan Sebastian Bach. Było dla nas niesamowitym przeżyciem zobaczenie organów, na których klawiaturze wielokrotnie spoczęła ręka mistrza fugi. Dzięki wizycie w Lipsku dowiedzieliśmy się wiele o życiu i twórczości Johanna Wolfganga von Goethego. Bo to właśnie w tym mieście studiował ten sławny niemiecki poeta. Mieliśmy również okazje zapoznać się z niezwykle ciekawą historią miasta dzięki wizycie na Völkerschlachtdenkmal, czyli na Pomniku Bitwy Narodów. Ta monumentalna budowla, na której szczyt prowadzą 842 schody, liczy 91 metrów wysokości i została wzniesiona w 1913 roku dla upamiętnienia bitwy z 1813 roku, w której druzgocącą klęskę poniósł cesarz francuski-Napoleon Bonaparte. Warto nadmienić, że w bitwie lipskiej brały udział polskie wojska pod dowództwem Księcia Józefa Poniatowskiego.
W Niemczech obowiązkowo wybraliśmy się na zakupy. Każdy znalazł coś dla siebie! Czy wiecie, że w Lipsku jest ogromna piramida? Cała jest wypełniona wodą. Z jej szczytu spada się na olbrzymim pontonie wprost w wir wciągający pod ziemię. W parku rozrywki Belantis, w którym bawiliśmy się przez cały dzień, mogliśmy doświadczyć takich i jeszcze wielu innych niecodziennych przygód- zjeżdżalnie, rollercoastery, latanie w powietrzu, to były dla nas niesamowite atrakcje!
Dzięki wspólnym rozmowom, grom i wycieczkom edukacyjnym doskonaliliśmy przez siedem dni nasze umiejętności językowe. Byliśmy świetnymi nauczycielami, bo nauczyliśmy niemieckich kolegów naszych tańców tradycyjnych oraz ciekawych zabaw integracyjnych. Realizowaliśmy skrupulatnie, plany poszczególnych dni, które ustalaliśmy na naszych wieczornych spotkaniach podsumowujących.
Wymiana uczniów naszych szkół, była niesamowitym doświadczeniem. Dostarczyła ona wielu wrażeń i wspomnień uczestnikom projektu. Ponadto każdy otrzymał certyfikat uczestnictwa w Wymianie Młodzieży, Erasmus+, czyli |Youthopass.
Na wiosnę koledzy z Niemiec przyjadą do nas na podobną wymianę. Już nie możemy się doczekać.
Ola, Zuza i Ewa- uczestniczki projektu,
Anna Skalska, nauczyciel WOS i historii- leader grupy,
Dorota Chudecka, nauczyciel języka angielskiego- koordynator projektu