Na początku października 2024 roku uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Szarowie uczestniczyli w kolejnej wymianie młodzieżowej z Niemcami, dzięki programowi Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM). Była to świetna okazja, żeby gościć swoich rówieśników z Zeven i wspólnie spędzić czas pod hasłem „Wieże – ich znaczenie dla społeczności”. Głównym celem było poznanie siebie nawzajem, zgłębianie roli architektury w życiu lokalnych społeczności, no i po prostu dobra zabawa! To był rewanż po wcześniejszym spotkaniu w Niemczech w czerwcu.
W ciągu tygodnia, od 3 do 10 października, młodzi ludzie wzięli udział w różnych warsztatach, wycieczkach i spotkaniach z ciekawymi osobami. Tematem przewodnim były wieże – zarówno te symboliczne, jak i praktyczne. Młodzież odkrywała ich funkcje jako miejsce spotkań, punktów orientacyjnych i symboli jedności. Ale to nie wszystko – wymiana pomogła uczestnikom lepiej się dogadać i pracować razem, mimo różnic kulturowych.
Już pierwszego dnia, po zakwaterowaniu, młodzież miała szansę na lepsze poznanie się podczas uroczystego obiadu powitalnego i gier integracyjnych, które szybko przełamały pierwsze lody. Był też spacer wokół jeziora Bagry, a potem nocowanie i wspólne jedzenie w bazie żeglarskiej Horn – idealnej na integrację!
Następnego dnia, mimo deszczowej pogody, wybrali się do Energylandii. W międzynarodowych grupach eksplorowali park rozrywki i świetnie się bawili. Kolejny dzień to wycieczka do Krakowa – główną atrakcją była wspinaczka na wieżę Sandomierską na Wawelu, skąd rozciągał się niesamowity widok na zamek i Wisłę. Potem zeszli kręta wieżą do Smoczej Jamy. Były też zdjęcia na dziedzińcu i spacer po Rynku. Wieczorem tańce i zabawy integracyjne zbliżyły grupę jeszcze bardziej.
Niedziela zaczęła się mszą świętą, a potem tramwajem pojechali do nowoczesnego centrum edukacyjnego Cogiteon, gdzie mogli bawić się interaktywnymi urządzeniami i budować wieżę do góry nogami. W poniedziałek odwiedzili szkołę w Szarowie, obejrzeli pokaz akrobatycznego rock and rolla i piłki ręcznej. Potem szukali wież w okolicy - przy straży pożarnej i przy kościele, zjedli pyszny polski żurek w lokalnej restauracji Azalia, a potem uczestniczyli w grupowych warsztatach z budowania ekologicznych wież. Wieczorem czekała na nich dyskoteka z przepysznym poczęstunkiem, przygotowanym przez rodziców.
Wtorek to wycieczka do Zakopanego, gdzie dotarli do wieży stacji meteorologicznej na Kasprowym Wierchu, podziwiając przy tym górskie widoki. W środę powrócili na Rynek w Krakowie by podziwiać ołtarz Wita Stwosza, zjeść obwarzanki i zrobić ostatnie zakupy pamiątek. Po pożegnalnej kolacji podsumowali całe spotkanie i w kolejny dzień wszyscy wrócili do domów, pełni wrażeń i doświadczeń.
Ta wymiana to coś więcej niż tylko wycieczki – to prawdziwa okazja do nawiązania przyjaźni, budowania zrozumienia między kulturami i przeżycia przygody, którą uczestnicy będą wspominać przez długi czas!
Dorota Chudecka i Sabina Zaporowska