…ratując czyjeś życie można to zrobić! Za nim przyjedzie karetka minie przynajmniej 6-7 minut. Tymczasem po zatrzymaniu krążenia najważniejsze są pierwsze 3-4 minuty. W tym czasie udzielając pierwszej pomocy w wielu przypadkach ratujemy ludzkie życie.
Justyna Waligóra
Szybko! Mocno! 30 uciśnięć, 2 wdechy… Rodzinne warsztaty pierwszej pomocy w Szarowie rozpoczęły się od scenki zasłabnięcia klienta galerii handlowej. Mateusz Dziedzic, Łukasz Grymek i Kamil Biernat z lokalnej OSP przeszkolili w tym zakresie kolejne rodziny przedszkolaków. Każdy mógł nauczyć się obsługi automatycznego defibrylatora w skrócie AED (ang. Automated External Defibrillator). AED to urządzenie, które coraz częściej spotykamy w przestrzeni publicznej - sądach, urzędach, galeriach handlowych etc. Po podłączeniu elektrod do klatki piersiowej poszkodowanego sprzęt analizuje rytm serca i określa czy poszkodowany wymaga defibrylacji (czyli zastosowania impulsu elektrycznego prądu stałego o określonej energii).
Wczesne użycie defibrylatora powoduje zwiększenie wskaźnika przeżyć, jeżeli defibrylację wykonano w ciągu 3 minut od chwili zatrzymania krążenia wskaźnik ten wzrasta w niektórych przypadkach nawet do 75%. Użycie sprzętu jest proste. Wystarczy słuchać kolejnych poleceń.
Pierwsza pomoc w pigułce objęła również omdlenia, atak padaczkowy, krwotoki, oparzenia, zadławienie i porażenie prądem.
Serdecznie dziękujemy naszym super wolontariuszom!