Głównym celem działań edukacyjnych Szkoły Podstawowej w Szarowie w zakresie ekologii było skuteczne kształtowanie właściwych, zgodnych z etyką ekologiczną postaw wobec środowiska. Pośrednim efektem tych działań było wpływanie na świadomość otoczenia i zmianę jego zachowań na bardziej przyjazne środowisku, a także rozwijanie pasji i zainteresowań uczniów. Zatem uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Szarowie uświadamiali sobie poprzez zabawę, że najważniejszym problemem współczesnego świata jest ochrona środowiska, w którym żyją. Postanowili więc bliżej poznać tą tematykę i z chęcią uczestniczy w warsztatach: „Ekologicznie znaczy logicznie”. Warsztaty adresowane były do uczniów z klas I-III Szkoły Podstawowej. Składały się z czterech części: zajęć edukacyjnych związanych z tematyką ekologii, zabaw badawczych, ekologicznych zabaw ruchowych: Gra: „Segregowanie śmieci”, „Papierki i ja”, zajęć plastycznych, na których dzieci wykorzystywały zużyte przedmioty ( zakrętki, butelki, gazety, itp.) by stworzyć przepiękne prace.
Podczas tych warsztatów stworzono uczniom odpowiednie możliwości i sytuacje, aby mogli samodzielnie dochodzić do podstawowych procesów i praw przyrodniczych, rozbudziły swoje zainteresowania przyrodnicze i dostrzegały zagrożenia we współczesnej cywilizacji wynikające z nieracjonalnego korzystania z dóbr przyrody. Nauczyciele przede wszystkim wspierali uczniów w ich działaniach i pomysłach.
Pokazywali jak w niekonwencjonalny sposób, kreatywnie wykorzystać kłopotliwe odpady. Powstały m.in. „Króliczki- Przytulanki” z starych skarpet, pawie z rolek po papierze toaletowym, drzewa jesienne z zakrętek, wazoniki z butelek udekorowane makaronem i plasteliną. Uczniowie wykonując te prace plastyczne z surowców wtórnych, przekonały się, że wykorzystując „śmieci”, można dobrze się bawić. Zorganizowano również pokaz mody ekologicznej, w którym dzieci z klas od I-VI zaprezentowały się w przebraniach inspirowanych ekologią. Pokaz był formą konkursu na najlepsze ekologiczne przebranie. Uczniowie mieli nie lada wyzwanie przed sobą. Mali modele poradzili sobie świetnie. Po niebieskim wybiegu udekorowanym w balony z napisami ekologicznymi w rytm muzyki z gracją i wdziękiem prezentowali się w kreacjach. Najlepsi modele pokazali nam co w roku 2017 jest największym „krzykiem mody” – butelkowe buty, sukienka z worka na śmieci, korale z nakrętek, bluza z papieru, czy spódnica z gazet – to niedrogie, ekologiczne i przy tym modne stroje na co dzień. Na pokazie mody można było zobaczyć strój ekologiczny sportowy, wieczorowo-wizytowy i codzienny, klubowy, biurowy. Ciekawymi dodatkami były nietypowe nakrycia głowy i biżuteria z surowców wtórnych. Każda kreacja miała swoją nazwę, np. Błękitny czar, Elegancja- Francja, Muśnięcie wiatrem, Biurowy szał.
Za występ nasi modele i modelki otrzymali gromkie brawa od nauczycieli, zaproszonych gości, a także pozostałych uczniów, którzy ochoczo włączyli się do zabawy. Zabawa była po prostu przednia. Wszystkie stroje i prezentacje tak bardzo się podobały, że bardzo dużo modeli i modelek otrzymało wyróżnienia i nagrody.
Ziemia – miejsce naszego życia, to, że należy o nią dbać wie już każdy nasz uczeń, ale nie tylko, gdyż z wielkim zaangażowaniem włączyli się również rodzice, którzy zorganizowali zbiórkę makulatury, zakrętek, sprzętu AGD. Wiedzą bowiem, że warto być EKO i że należy dbać o naszą planetę. Swoim pozytywnym zachowaniem dali przykład swoim dzieciom poprzez kształtowanie postaw proekologicznych i nawyków selektywnej zbiórki odpadów.
Podsumowanie zbiórki 18-20 października 2017
Łącznie zebraliśmy 6491,2 kg surowców w tym:
4367,6 kg makulatury
473,1 kg nakrętek
1650,5 kg elektrośmieci i baterii
Katarzyna Kasina