Przedszkole Samorządowe w Dąbrowie w roku szkolnym 2017 w dniach od 27.11.2017r. do 01.12.2017r. przystąpiło do realizacji programu edukacji antytytoniowej „Czyste powietrze wokół nas". Program był adresowany nie tylko do dzieci, ale i do rodziców. Założeniem programu było wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy oraz wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy. Wprowadzenie wychowania antynikotynowego jako części wychowania zdrowotnego w najmłodszym wieku stanowi pierwsze ogniwo w łańcuchu działań edukacyjnych na rzecz kształtowania świadomych postaw antytytoniowych u dzieci przedszkolnych.
Dzieci uczestniczyły w 5 zajęciach warsztatowych:
1. Wycieczka
2. Co i dlaczego dymi?
3. Jak się czuję, kiedy dymi papieros?
4. Co się dzieje, gdy ludzie palą papierosy?
5. Jak unikać dymu papierosowego?
Przeprowadzone zajęcia miały charakter warsztatowy. Ta forma dostarczała dzieciom najwięcej okazji do uczenia się przez doświadczenie i zgodnie z zasadami nowoczesnej edukacji zdrowotnej.
W poniedziałek 27 listopada dzieci z przedszkola udały się na wycieczkę po Dąbrowie. Wcześniej zostały poinformowane, że podczas spaceru mają obserwować, z czego wydobywa się dym. Spacerując bacznie rozglądały się, żywo reagując na zauważone źródło dymu. Określały, jak wygląda dym, jaki ma kolor, czy jest jasny, czy ciemny.
Kolejne zajęcia miały na celu zwiększenie wiedzy dzieci w zakresie zlokalizowania różnych źródeł dymów oraz przyczyn wydobywania się dymów.
Dzieci w grupach rysowały dymy zaobserwowane na spacerze. Następnie rozmawialiśmy, dlaczego dymią samochody, fabryki, kominy domów. Na zakończenie poszczególne zespoły omawiały swoje prace i porównywały je z tablicą, na której zostały zawieszone obrazki z różnymi źródłami dymów.
Na trzecich zajęciach dzieci poszerzyły wiedzę dotyczącą szkodliwości dymu papierosowego poprzez zabawę „Kwiatki” do muzyki relaksacyjnej. Dzieci odpowiadały na pytania: które zapachy były miłe, a które nieprzyjemne, jak zachowywały się kwiaty na łące, gdy ktoś palił papierosy. Poznały maskotkę programu - dinozaura Dinka i wysłuchały piosenki o nim.
Na czwartych zajęciach dzieci poznały historyjkę o podróży Danusia pociągiem. Najpierw bawiły się przy piosence „Jedzie pociąg z daleka”. Wcielały się w rolę maszynisty i podróżnych. Potem pokazywały jak zachowywali się ludzie w wagonie gdzie nikt nie palił, a jak w wagonie dla osób palących. Następnie uczyły się piosenki o Dinusiu i kolorowały dinozaura.
Ostatnie zajęcia polegały na rozwijaniu umiejętności zachowania się, gdy dzieci znajdą się w zadymionych pomieszczeniach oraz umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inni palą papierosy. Dzieci odszukiwały w sali znaczki z zakazem palenia i rozmawiały na temat gdzie można takie znaczki jeszcze spotkać. Następnie rysowały je.
Dzieci bardzo chętnie i z dużym zapałem uczestniczyły w zajęciach. Bardzo spodobała się im maskotka programu - zielony Dinek oraz piosenka o nim. Poszczególne zajęcia były skoncentrowane na pobudzeniu różnych form aktywności dziecka przez zabawy twórcze, tematyczne, grupowe. Na zajęciach dzieci wykonywały rysunki, których celem było uświadomienie szkodliwości dymu papierosowego. Ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne przy akompaniamencie muzycznym, uświadamiały, iż oddychanie świeżym powietrzem jest zdrowe. W formie pantomimy naśladowały zachowanie osób niepalących i palących. Zajęciom towarzyszyła duża sylweta dinozaura „Dinusia”, którego dzieci wspólnie pomalowały i wykleiły papierem kolorowym. Dinuś pomagał dzieciom w rozwiązywaniu stawianych zadań problemowych, uczył współdziałania w zespole i odpowiedzialności za efekt końcowy.
W ramach realizacji zagadnień programu, w salach został zorganizowany kącik Dinusia, w którym zostały wyeksponowane prace plastyczne dzieci: plakaty, rysunki, znaczki, hasła „Nie pal przy mnie” oraz informacje o szkodliwym paleniu papierosów.
Krystyna Dybczak