Wychowanie przedszkolne w systemie oświaty
W ostatnich latach nastąpiło wiele zmian w zakresie wychowania i edukacji dzieci w wielu przedszkolnym. Zmiany te, wprowadzane w sposób ciągły i systemowy, mają na uwadze przede wszystkim upowszechnienie wychowania przedszkolnego w dynamicznych i zmieniających się warunkach społeczno-ekonomicznych. Do najważniejszych z nich, obowiązujących w najbliższym roku szkolnym, należy zaliczyć: obowiązek przedszkolny dla dzieci pięcioletnich, prawo do wychowania przedszkolnego dla dzieci czteroletnich, bezpłatna nauka języka obcego, obniżenie opłat za przedszkole, jednolite zasady rekrutacji. W roku szkolnym 2015/2016 wychowaniem przedszkolnym objęte zostają dzieci w wieku 3 – 5 lat (liczy się rok kalendarzowy, a nie miesiąc urodzenia dziecka). Wyjątkowo przyjęte do przedszkola może zostać dziecko 2,5 letnie (za zgodą dyrektora) lub dziecko w wieku 7-10 lat, jeżeli posiada opinię o odroczeniu obowiązku szkolnego lub orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego - wydane przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną. Wychowanie przedszkolne w naszej gminie realizowane jest w samorządowych przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych, a zainteresowani rodzice mogą zapisać dziecko do funkcjonującego przedszkola niepublicznego.
Obowiązek odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego
Wszystkie dzieci w wieku 5 lat są obowiązane odbyć roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej lub w innej formie wychowania przedszkolnego, przy czym obowiązek ten rozpoczyna się z dniem 1 września w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 5 lat (w 2015 r. – są to dzieci z rocznika 2010, bez względu na miesiąc urodzenia ). Celem rocznego obowiązkowego udziału w zajęciach przedszkolnych jest przygotowanie dziecka pięcioletniego do podjęcia obowiązków, które wynikają z rozpoczęcia edukacji szkolnej. Na rodzicach dzieci pięcioletnich spoczywają zatem ważne-wynikające z przepisów i podlegające egzekucji prawnej-obowiązki:
1) dopełnienie czynności związanych ze zgłoszeniem dziecka do realizacji obowiązkowego przygotowania przedszkolnego, przy czym należy pamiętać, że zgłoszenia dokonujemy w szkole podstawowej, w obwodzie której znajduje się miejscowość zamieszkania dziecka (dziecko zostaje wpisane do ewidencji dzieci/uczniów podlegających obowiązkowi szkolnemu, z adnotacją o przewidywanym miejscu realizacji tego obowiązku),
2)zapisanie dziecka do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, przy czym przedszkole, do którego zapisujemy dziecko nie musi znajdować się w obwodzie szkoły, w której zostało dziecko zgłoszone (obowiązek taki następuje z dniem 1 września),
3) zapewnienie regularnego uczęszczania dziecka na zajęcia w przedszkolu.
Praw do wychowania przedszkolnego
Od 1 września 2015 r. wszystkim dzieciom czteroletnim (rocznik 2011) zostaje zapewniona możliwość korzystania z wychowania przedszkolnego w przedszkolu lub oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej. Oznacza to, że każdy rodzic ma prawo do posłania takiego dziecka do przedszkola, choć nie jest to jego obowiązkiem. Tym samym gmina zapewni miejsce każdemu czterolatkowi zamieszkałemu na jej terenie i zgłoszonemu przez rodziców w procesie rekrutacji.
Bezpłatna nauka języka obcego nowożytnego
Z powodu dużego zainteresowania rodziców zapewnieniem nauki języka obcego swoim dzieciom już w okresie przedszkolnym zaplanowane zostały zmiany polegające na wprowadzeniu nauki języka obcego do podstawy programowej wychowania przedszkolnego. Dzięki temu nauka języka obcego staje się dostępna dla wszystkich przedszkolaków, przy czym od 1września 2015 r. obowiązkowa będzie tylko dla dzieci pięcioletnich, a o uczeniu się języka przez dzieci młodsze nadal decydować będą rodzice. Sama nauka języka obcego w przedszkolu odbywa się przez odpowiednio zorganizowaną zabawę, naukę piosenek i rymowanek, z wykorzystaniem różnych rekwizytów, dzięki czemu dzieci będą miały możliwość osłuchania się z językiem obcym w różnych sytuacjach życia codziennego. Bez względu na wiek dzieci za nauczanie języka w naszej gminie rodzice nie będą płacić.
Opłaty za przedszkole
Czas przeznaczony na realizację podstawy programowej wychowania przedszkolnego, czyli 5 godzin dziennie oraz na naukę religii to czas bezpłatnego przebywania dzieci w przedszkolu. Za każdą godzinę przekraczającą czas bezpłatnego pobytu ustalona została opłata w wysokości 1 zł. W sytuacji uczęszczania do przedszkola więcej niż 1 dziecka z tej samej rodziny stosowane są dodatkowo zniżki, a w sytuacjach wyjątkowych Wójt Gminy może – na uzasadnioną prośbę rodzica- podjąć decyzję o zwolnieniu go z opłat. Wszystkie te działania mają na celu zachęcenie jak największej liczby rodziców do posyłania dzieci do przedszkola.
Jednakowe dla każdego zasady rekrutacji
W związku z nowymi regulacjami w prawie oświatowym uległy także zasady przyjmowania dzieci do samorządowych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych. Dotyczy to przede wszystkim gwarancji zapewnienia miejsca w przedszkolu dzieciom, których rodzice zadeklarują kontynuowanie wychowania przedszkolnego (czyli uczęszczają do przedszkola w tym roku). Jeżeli liczba innych dzieci, chętnych do podjęcia edukacji w danym przedszkolu lub oddziale przedszkolnym, przekroczy limit wolnych miejsc, prowadzone będzie postępowanie rekrutacyjne. Na pierwszym etapie pierwszeństwo w przyjęciu mają dzieci z rodzin wielodzietnych, niepełnosprawne lub posiadające niepełnosprawnych rodziców, wychowywane przez rodzica samotnego lub objęte pieczą zastępczą – czyli spełniające tzw. kryteria ustawowe. Na drugim etapie brane będą pod uwagę kryteria gminne, uwzględniające jak najpełniejszą realizację potrzeb dzieci i ich rodzin oraz lokalne potrzeby społeczne (określa je uchwałą Rady Gminy). Terminów rekrutacji należy przestrzegać, ale o przyjęciu nie będzie decydować kolejność składania wniosków. Warto pamiętać także, że istnieje możliwość przyjęcia do przedszkola w trakcie roku szkolnego, przy czym decyzję w tej sprawie będzie podejmował dyrektor przedszkola lub szkoły podstawowej.