Witamy, dzisiaj jest Sunday, 24 November 2024 r. Imieniny: Emmy, FloryRomana
RSS

Aktualności

  • Wednesday, 22 November 2023r. Kultura

    Z życia UTW w Kłaju – Uczestniczyliśmy w ciekawych wykładach.

    W dniu 6.11.2023 r. zostaliśmy zabrani przez Pana Borysa Tynkę na wspaniałą multimedialną wycieczkę: „Spacer po Odessie”. Mogliśmy dowiedzieć się dużo o historii tego miasta, jego architekturze. Wiele obiektów, które nas zachwyciły, były projektowane przez polskich architektów.

    Dowiedzieliśmy się też, że pod miastem jest sieć tuneli, które powstały po wydobyciu materiałów potrzebnych do budowy domów,  obecnie są udostępnione dla turystów. To piękne miasto zaprasza do odwiedzenia i odkrywania jego uroków, jednak czas wojny temu nie sprzyja. Część zabytkowych budowli została niestety zniszczona. Miejmy jednak nadzieję, że większość ocaleje i nadal będzie zachwycać nas swoim pięknem.

    * * *

    Dnia 13.11.2023 r. wysłuchaliśmy bardzo ciekawego wykładu dr. Andrzeja Gerlacha pt.- „Tajemnice Watykanu cz.1”. Pan Andrzej opowiedział nam o archiwum watykańskim, jak jego zawartość w trakcie odkrywania potrafi zmienić obraz rzeczywistości jaką znamy dzisiaj.

    Archiwum jest olbrzymie, nie wszystkie dokumenty są odtajnione i nie każdy może mieć do nich dostęp. Zawiera wiele dokumentów z całego świata nie tylko tych kościelnych, ale także świeckich i kryje wiele tajemnic z historii, między innymi naszego kraju. Bardzo chętnie wysłuchamy kolejnych wykładów na ten temat.

    * * *

    Dnia 20.11.2023 r. wysłuchaliśmy wykładu Pani Kamili Polak pt. - „Czarownice z Kłaja - Kiedy nad Rabą płonęły stosy”. Na naszym terenie działały sądy świeckie w Bochni, Wiśniczu i Nowym Sączu. Także w Niepołomicach gdzie skazano za czary niejaką Zofiję na spalenie na stosie, a w ramach łaski ścięto jej najpierw głowę. W Bochni na stosach spłonęły 33 kobiety. Sądy zajmowały się osądzaniem czarownic, które z obecnej perspektywy nimi nie były. Czy można nazwać czarownicą kobietę, która zbiera zioła dla poprawy zdrowia swojej rodziny lub zwierząt? Za czarownice uznawano tylko kobiety i to z niższych warstw społecznych, a szlachcianki z urodzenia nie mogły być posądzane o czary. Mężczyźni tylko mogli być czarodziejami, zajmować się alchemią i ich nikt nie skazywał na śmierć. Pamiętajmy drogie panie, uważajmy ze spojrzeniami i kuszeniem mężczyzn słodyczami, bo a nuż się znajdzie taki co posądzi nas o czary, oby tylko te miłosne.

    Lidia Laskowska

Galeria