W ciepłe sobotnie popołudnie w parku przy Urzędzie Gminy zebrali się miłośnicy literatury, którzy chcieli posłuchać fragmentów powieści Henryka Sienkiewicza pt. „Quo vadis” w interpretacji mieszkańców Gminy Kłaj. Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja zainicjowana przez prezydenta w 2012 roku, mająca popularyzować fundamentalne w polskiej kulturze dzieła, wzmacniać poczucie wspólnej tożsamości, a także promować kulturę żywego słowa w jej najdoskonalszych przejawach.
Podczas pleneru czytano fragmenty utworu Sienkiewicza w adaptacji Tomasza Burka opowiadające historię miłości Ligii i Marka Winicjusza. Wśród czytających była młodzież ze wszystkich szkół z terenu Gminy Kłaj, przedstawiciele Klubu Czytelnika, radni powiatowi i gminni, pracownicy miejscowych instytucji oraz nauczyciele.
„Szczęśliwe oczy moje, które cię widzą; szczęśliwe uszy, które słyszały twój głos, milszy mi od głosu fletni i cytr. Gdyby mi kazano wybierać, kto ma spoczywać przy mnie na tej uczcie, czy ty, Ligio, czy Wenus, wybrałbym ciebie, o boska!” - te i inne słowa Marka Winicjusz o Ligii mogliśmy wysłuchać podczas sobotniego pleneru, dla których tłem była cicho brzmiąca muzyka z filmu „Quo vadis” w wykonaniu Michała Bajora.
Tej literackiej uczcie towarzyszyło mnóstwo atrakcji. W pięknie przygotowanej scenerii z rzymską kolumną nawiązującą do czasów starożytnych publiczność bawili mimowie w strojach z epoki, alejkami przechadzali się Ligia i Winicjusz a na stoliku czekały do degustacji tradycyjne rzymskie specjały: aqua melle i apikia, czyli woda miodowa i chlebowe paluszki. Można było również uzyskać odcisk pamiątkowej pieczęci przysłanej bibliotece przez prezydencką Kancelarię a także obejrzeć galerię rysunków nawiązujących do powieści przyniesionych przez młodych uczestników spotkania. Narodowe Czytanie zakończyliśmy wspólnym, pamiątkowym zdjęciem.
Czytanie jednego z największych dzieł literatury polskiej mogliśmy zrealizować dzięki pomocy wielu osób, m.in. p. Łukasza Pipczyńskiego, którego autorstwem była kolumna rzymska oraz portret Henryka Sienkiewicza, p. Marii Bugaj- Sobkiewicz, która przygotowała scenografię, p. Anny Świegody – autorki stylizacji Ligii i Winicjusza a także pomocy pracowników Urzędu Gminy w Kłaju oraz nauczycieli, którzy przygotowali młodzież do występu. Osobne podziękowania należą się Kacprowi Balikowi oraz Patrycji Polak, którzy wcielili się w parę głównych bohaterów powieści.
Mamy nadzieję, że kolejna – przyszłoroczna edycja Narodowego Czytania będzie również cieszyła się zainteresowaniem publiczności, na ktorą już teraz serdecznie Państwa zapraszamy.
Kamila Polak
Lucyna Świętek
Aneta Strach