Właśnie ukazała się książka pod tytułem „Wędrówki dalekie i bliskie. Krajobraz kulturowy Gminy Kłaj”. Została ona wydana w ramach projektu pod tym samym tytułem dofinansowanego przez Gminę Kłaj.
To trzecia książka, której autorami są pasjonaci dziejów lokalnych z Regionalnego Koła Historycznego „Zadora”. Swoje rozdziały napisali oni w znacznej mierze na podstawie rozmów z najstarszymi mieszkańcami gminy, kwerend oraz poszukiwań terenowych.
Tematem książki jest dziedzictwo materialne i niematerialne Gminy Kłaj. W dziewięciu artykułach znajduje się wiele ciekawych informacji. Jest rozdział poświęcony przymusowej pracy więźniów polskich i żydowskich w obozie Munitionslager Klaj, artykuł o ciężkim trudzie rolników, którym w XIX wieku pomagał święty Walenty i parowa lokomobila, są strony opowiadające o przedwojennym witrażu z kościoła parafialnego w Brzeziu, a także te poświęcone historii szkoły z tej miejscowości i nauczycielom, którzy przez 125 lat jej istnienia starali się sprostać zadaniom związanym z tym trudnym zawodem. Zainteresowani dowiedzą się wielu ciekawych rzeczy o pochodzeniu nazw występujących w naszych okolicach, jako o wytworze wyobraźni naszych przodków, przeczytają też o zbrodniach popełnianych na naszym terenie od czasów średniowiecza do początku XX wieku. Autorzy przyglądają się też nielicznym kapliczkom schowanym we wnękach naszych domostw, o które przez dziesięciolecia dbali nasi ojcowie i dziadowie.
Książka zwiera informacje o każdej miejscowości z naszej gminy. Będzie dostępna w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kłaju i jej filiach w Szarowie i Brzeziu a wkrótce również w bibliotekach szkolnych.
W ramach projektu zostały zrealizowane także trzy prelekcje na temat genealogii. Uczestnicy spotkań dowiedzieli się, jak stworzyć drzewo genealogiczne własnej rodziny, gdzie szukać informacji, z kim i jak rozmawiać, by uzyskać potrzebne dane. Dziedzictwo rodzinne to część naszego dziedzictwa kulturowego, przekazywane przez poprzednie pokolenia swoim następcom, suma wierzeń, faktów i mitów, które często warto zachować dla następnej sztafety pokoleń.
Kamila Polak