Niczym bohaterowie noweli Brunona Schulza „Mój ojciec wstępuje do strażaków”, publiczność zgromadzona na Narodowym Czytaniu w Kłaju kosztowała domowego soku malinowego wsłuchując się w teksty pozytywistycznych nowel. To tylko jedna z atrakcji, która towarzyszyła ósmej edycji tej ogólnopolskiej akcji.
Jak co roku przyciągnęła ona w Kłaju spore rzesze miłośników literatury.
Tegorocznymi lekturami Narodowego Czytania wybranymi przez Prezydenta RP były utwory należące do klasyki polskiej noweli. Spośród proponowanych dzieł czytano w Kłaju „Sachem” Henryka Sienkiewicza oraz „Mój ojciec wstępuje do strażaków” Brunona Schulza. Imprezę rozpoczął występ młodzieży ze Szkoły Muzycznej w Mikluszowicach pod dyrekcją i z akompaniamentem p. Renaty Kamody i p. Marii Arkusz.
Wśród czytających był m. in. Maurycy Polaski znany z występów w „Kabarecie pod Wyrwigroszem”. Czytali także: p. Jadwiga Solarz, p. Anna Mirek, p. Kamila Polak. Zebrani wysłuchali opowieści o sachemie - indiańskim wodzu z plemienia Czarnych Wężów a także opowiadania o perypetiach braci strażackiej z prowincjonalnego galicyjskiego miasteczka.
Tradycyjnie pojawił się quiz z nagrodami dotyczący wiedzy o lekturach Narodowego Czytania. Na wszystkie pytania (które nie należały do łatwych) publiczność znała odpowiedzi.
Miłym akcentem było rozdanie nagród w konkursie literackim zorganizowanym przez działające przy bibliotece Regionalne Koło Historyczne „Zadora” pod tytułem „Z opowieści naszych babci” oraz promocja książki pod tyt. „Wędrówki dalekie i bliskie. Dziedzictwo kulturowe gminy Kłaj”, której autorami są członkowie Koła.
Na koniec wszyscy chętnie obejrzeli występ p. Maurycego Polaskiego, który piosenki o miłości przeplatał zabawnymi komentarzami. Oprócz tego można było odebrać odcisk pamiątkowej pieczęci przesłanej z Kancelarii Pana Prezydenta i częstować się plackami i sokiem malinowym…
Gminna Biblioteka Publiczna w Kłaju