W piątkowe popołudnie 17 listopada biblioteka w Kłaju gościła Panią Annę Wójtowicz – wieloletnią właścicielkę antykwariatu na ul Szpitalnej w Krakowie, która opowiedziała zebranym o formach, jakie przybierała książka przez wieki, począwszy od glinianych tabliczek przez zwoje papirusowe, książki pergaminowe, kodeksy papierowe przepisywane i pięknie iluminowane przez średniowiecznych mnichów, aż po pierwsze książki drukowane w XV w. przez Jana Gutenberga z Moguncji.
Na prezentacji zebrani mogli zobaczyć pierwszą polską książkę drukowaną w 1473 r. Był to modlitewnik autorstwa Biernata z Lublina pt. Raj duszny wydany w drukarni Floriana Unglera. Jedną z najbardziej znanych ksiąg drukowanych w języku polskim jest Biblia Leopolity, czyli pierwszy polski przekład całej Biblii dokonany na zlecenie Marka Szarffenberga (stąd inna nazwa Biblia Szarffenbergowska). Jej oryginalny tytuł brzmi: Biblia, to jest księgi Starego i nowego Zakonu, na język polski z pilnością według łacińskiej Bibliej od Kościoła krześcijańskiego powszechnego przyjętej, nowo wyłożona. Zebrani mogli też podziwiać miniatury z dzieła Andrzeja Frycza Modrzewskiego Rozważania o poprawie Rzeczypospolitej ksiąg pięć oraz Polonii Marcina Kromera, której pierwsze wydanie ukazało się drukiem w 1577 r. Obecnie egzemplarze Polonii można podziwiać w zbiorach uniwersyteckich w Uppsali w Szwecji, gdzie znalazł się po potopie szwedzkim. W Uppsali znajduje się też m.in. pierwsze norymberskie wydanie dzieła Mikołaja Kopernika O obrotach ciał niebieskich z 1543 roku. Do Szwecji "zawędrował" także Statut Łaskiego, wydany w 1506 roku w Krakowie, w którym na piątej stronie znajduje się najdawniejszy drukowany tekst Bogurodzicy.
Duże zainteresowanie publiczności wzbudziła dawna matryca drzeworytnicza oraz modlitewnik z początku XVI w., ze zbiorów Pani Anny, który każdy z zebranych mógł nie tylko obejrzeć, ale i wziąć do ręki.
Spotkanie odbyło się w ramach projektu „W kręgu kaligrafii i iluminacji”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.