Czas Świąt Bożego Narodzenia to okres, w którym chętnie odwołujemy się do tradycji, przywołujemy dawne zwyczaje. Do najczęściej przypominanych należą: przygotowanie szopki i orszak Trzech Króli.
Od kilku lat w Kaplicy w Targowisku urządzana jest piękna szopka corocznie wzbogacana o nowe elementy. W tym roku przybył okazały wielbłąd. Figurki w szopce mają swoją symbolikę. Pojawienie się wielbłądów w szopce wiązało się z przybyciem Mędrców ze Wschodu. Prezentują one pokorę, wytrwałość i powściągliwość. Szopkę i piękną choinkę przygotowały: Bożena Bieda, Zofia Łach z mężem i Anna Marzec, również na co dzień opiekujący się Kaplicą.
Od wielu lat w Kaplicy kultywuje się również tradycję pochodu Trzech Króli z gwiazdą. Zbieramy się na mszy świętej, podczas której wchodzą Trzej Królowie ze śpiewem kolędy „Mędrcy świata” i w szopce składają ofiary. W tym dniu kaplica bywa szczelnie wypełniona, a kolędy brzmią wyjątkowo donośnie. Po nabożeństwie formuje się orszak i ze śpiewem odprowadza Trzech Króli do WDK. Tam zwykle odbywały się Jasełka (w roku 2022 odbyły się nieco wcześniej).
Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią wznowiliśmy obrzęd, szkoda, żeby uległ zapomnieniu. Odświeżono królewskie szaty, przypominające tradycyjne stroje, w których przed laty od domu do domu chodzili kolędnicy. Z tych lat pozostała jeszcze gwiazda, pięknie i starannie wykonana przez Zbigniewa Świętka. Tym razem z gwiazdą szedł Stanisław Słodki. W postacie Trzech Króli wcielili się Zdzisław Perdek, Mieczysław Chwastek i Stanisław Pobożniak. Nad organizacją czuwało Sołectwo i Klub Seniora.
W orszaku szło dużo dzieci w koronach. Podoba im się uroczysty nastrój, kolorowe stroje, śpiew kolęd. Nie dajmy upaść tej pięknej tradycji, która również ma wielką wymowę religijną. Wielowiekowe obyczaje niech zostaną z nami i następnymi pokoleniami.
Anna Wójtowicz