W ramach zadania „Palcem po mapie” dofinansowanego ze środków Gminy Kłaj w sierpniu odbyła się wycieczka Regionalnego Koła Historycznego „Zadora” śladem dziedzictwa etnograficznego.
Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie parku etnograficznego w Wygiełzowie. Spacer po tym obiekcie był niesamowitą podróżą w czasie przenoszącą nas w realia przełomu XIX i XX wieku. Ekspozycja skansenu obejmuje zabytkowe domy i całe zagrody z terenów zamieszkałych przez Krakowiaków Zachodnich. Zwiedziliśmy wnętrza chałup, kościół, remizę, pasiekę. Oglądaliśmy wnętrza z wszystkimi rodzajami zabudowy oraz z wyposażeniem wykorzystywanym dawniej podczas prac gospodarskich i przy domowych zajęciach. Większość obiektów przeniesiono z podkrakowskich wsi, w tym m.in. ze Staniątek. Na terenie skansenu znajduje się także zabytkowy dwór z 1730 roku przeniesiony tutaj z Drogini. Ekspozycja obejmuje pięć sal: salon, pokój pani, pokój rezydentki, sypialnie, gabinet pana.
Następnie udaliśmy się do Spytkowic gdzie znajduje się oddział Archiwum Narodowego w Krakowie przechowujący większość map dotyczących terenu Małopolski. Ostatnim punktem wycieczki były malownicze ruiny zamku „Tenczyn” w Rudnie, który w zamierzchłej przeszłości był jedną z największych małopolskich warowni.
Wycieczka zakończyła się przy ognisku pieczeniem kiełbasek i wszyscy w dobrych humorach powróciliśmy do Kłaja.
Kamila Polak
Aneta Strach