4 października grupa detektywów odnalazła na terenie Brzezia legendarny pierścień Stanisława Żeleńskiego – pierwszego z tego rodu właściciela Brzezia i okolicznych wsi zakupionych przez niego w roku 1623. Zaginiony pierścień pochodzi z pierwszej połowy XVII wieku.
Na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Kłaju uczniowie klas siódmych i ósmych Szkoły Podstawowej w Brzeziu wzięli udział w śledztwie, które opracował dla nich pisarz, podróżnik i detektyw – Krzysztof Petek.
Podzieleni na grupy, pod presją czasu, pokonywali zagadki, łamali szyfry, poszukiwali miejsc kluczowych dla historii Brzezia. Znajdowali listy przy kopcu ariańskim, tajne kody przy mauzoleum Żeleńskich, wskazówki przy stawach. Sztab akcji znajdował się w pomieszczeniach Filii bibliotecznej w Brzeziu. W rezultacie poszukiwań liczący sobie czterysta lat rodowy pierścień – niewielki, ale zdobny w trzy perły zamorskie i trzy czyste diamenty – trafił w ręce detektywów, a zaraz potem – do muzealnego skarbca.
- To moja dwieście siedemdziesiąta dziewiąta gra tego typu – opowiada Krzysztof Petek. - Metodą prób i błędów doszedłem do pewnego algorytmu, który pozwala poprzez zabawę, emocje, element rywalizacji i niepewności, obudzić chęć do zdobywania wiedzy, zainteresowanie historią, ale i zrozumienie, że szeroka, ogólna wiedza o świecie otwiera nam tysiące drzwi i przeciera życiowe szlaki. Mam nadzieję, że i tym razem poskutkowało.
Gra terenowa „Tropem arian” odbyła się w ramach projektu Brzezie – mikro historie z przeszłości” realizowanego w ramach ogólnopolskiego programu grantowego „Patriotyzm Jutra” realizowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Operatorem programu jest Muzeum Historii Polski w Warszawie.
- Emocje były wielkie. W grze uczestniczyło prawie 40 osób – wspomina Kamila Polak dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Kłaju - A ideą przedsięwzięcia było pokazanie młodzieży, że historia wcale nie musi być nudna i warto znać przeszłość miejsca, w którym się mieszka.
Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.
Gminna Biblioteka Publiczna w Kłaju