13 grudnia 2023 r. odbył się pokaz strojów ludowych zorganizowany przez Koło Gospodyń Wiejskich Gruszki. Mamy nadzieję że rozpocznie on nową modę na zainteresowanie kulturą ludową, tradycją i historią naszego regionu, a także lokalnie naszej gminy i miejscowości.
Ponieważ nie da się poznać stroju ludowego bez poznania człowieka, który go nosi.
Pokaz „Po Krakowsku?-Czyli jak?" był częścią projektu o tej samej nazwie, realizowanego przez Koło Gospodyń Wiejskich Gruszki w ramach programu EtnoMałopolska. Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
W ramach projektu zakupiliśmy 4 komplety pięknych, tradycyjnych, regionalnych strojów ludowych, charakterystycznych dla ludności zamieszkującej dorzecze rzeki Raby. W ramach projektu odbyły się również warsztaty sztuki ludowej połączone z dyskusją na temat tradycji i zwyczajów naszego regionu.
Pokaz strojów połączony był z prelekcją na temat historii stroju ludowego, jego znaczenia, funkcji.
Jednym z najważniejszych wniosków był ten, że strój ludowy regionu krakowskiego jest bardzo różnorodny i nie możemy ograniczyć go do jednego wzoru. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych tematem kultur ludowej do zgłębienia tematu, przed państwem wiele fascynujących odkryć.
Serdecznie dziękujemy za ten wspólnie spędzony czas i za obecność w tak wyjątkowej i ważnej dla naszej społeczności chwili:
Panu Łukaszowi Smółce Wicemarszałkowi Województwa Małopolskiego
Panu Andrzejowi Ziobro Radnemu Województwa Małopolskiego
Panu Zbigniewowi Strączkowi Wójtowi Gminy Kłaj
Pani Jadwidze Skoczek Radnej Powiatu Wielickiego
Pani Danucie Niemiec ze Stowarzyszenia Artystyczna Dolina Raby
Paniom Krystynie Gierat i Zofii Przeździk ze Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Kłaj
Przedstawicielkom Koła Gospodyń Wiejskich w Szarowie, Koła Gospodyń Wiejskich w Kłaju, Koła Gospodyń Wiejskich w Łysokaniach oraz wszystkim zgromadzonym gościom.
Serdeczne podziękowania kierujemy do Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Kłaju Pani Magdaleny Godzic-El Hossein oraz wszystkich pracowników GCK-u za pomoc w organizacji pokazu.
Również serdeczne podziękowania za pomoc dla pani Mai Bugaj-Sobkiewcz z Koła Gospodyń Wiejskich w Kłaju.
Serdeczne podziękowania dla pani Danuty Niemiec za pomoc w szukaniu informacji odnoście lokalnych odmian stroju ludowego.
Na koniec, ale nie ostatnie w naszych sercach podziękowania dla pana Patryk Rutkowski z #SzafaETNOgrafa za wypożyczenie obiektów muzealnych z jego kolekcji oraz za cały wkład pracy włożony w przygotowanie naszych strojów, za konsultacje etnograficzne i pasję, którą się dzieli.
KGW Gruszki