Członkowie Regionalnego Koła Historycznego "Zadora" zadbali o to, by przeszłość nie odeszła w zapomnienie, ale była świadomym aspektem naszego dziedzictwa. Przedstawiamy Państwu czwarty tom rocznika "Wędrówki dalekie i bliskie. Panorama kulturowa Gminy Kłaj", który zawiera artykuły związane z historią i kulturą naszego regionu.
Z książki dowiemy się co wiąże Gminę Kłaj z potężnym "zimnowojennym" system łączności telefonicznej ROKADA, przebiegającym od Moskwy przez Przemyśl, Kraków i Pragę aż do Berlina. Zobaczymy, jakie tajemnice skrywają "zatopione" w ziemi obiekty znajdujące się przy drodze krajowej nr 4? Rozwikłamy też kilka zagadek etnograficznych. Z artykułu o gwarze Szarowa i okolic zaczerpniemy informacje czym lub kim były sałyga, babizna, ciumrok, kto mógł źwajdać lub pyrtać. W rozdziale o "Przeżytkach" odnajdziemy wiadomości o działalności Jana Świętka - etnografa pochodzącego z Targowiska, który w swoich pracach zawarł m.in. podania. przysłowia i opowiastki dotyczące wierzeń i zwyczajów znanych w końcu XIX wieku w każdej wiejskiej chałupie z terenu Nadrabia. Czwarty rocznik "Wędrówek" przybliży nam także działalność szkoły w Brzeziu począwszy od czasu II wojny światowej do lat 60-tych XX wieku. Odnajdziemy tu również informacje na temat bitwy, która w listopadzie 1914 roku rozegrała się pod Grodkowicami pomiędzy wojskami austro-węgierskimi a rosyjskimi. Na koniec można przeczytać artykuł zatytułowany "Zagadka Wenedów", w którym autor snuje przypuszczenia na temat dawnych ludów zamieszkujących przed dwoma tysiącami lat nasze tereny.
Książka powstała w ramach projektu "Wędrówki dalekie i bliskie. Panorama kulturowa Gminy Kłaj" dofinansowanego ze środków Gminy Kłaj.