W czerwcu b.r. w pałacu Żeleńskich w Grodkowicach rozpoczyna się Festiwal Twórczości Władysława Żeleńskiego, kompozytora narodowego pochodzącego z Grodkowic, uznawanego za najwybitniejszego polskiego twórcę muzycznego końca XIX wieku. Ten nowy projekt artystyczny jest kontynuacją odbywającego się od 1997 roku cyklu koncertowego pn. „Muzyka w Pałacu Żeleńskich”.
Jego organizatorami są MARTA i IRENEUSZ TRYBULCOWIE, sprawujący także kierownictwo artystyczne oraz agencja koncertowa „Estrada Plus”. Partnerem współpracującym z festiwalem jest warszawska firma fonograficzna „Acte Prealable”, specjalizująca się w nagrywaniu nieznanej polskiej muzyki z XIX wieku (wydała m.in. szereg płyt z kompozycjami Żeleńskiego).
Patronat honorowy nad festiwalem objęli: Wicemarszałek Sejmu JERZY WENDERLICH oraz Wójt Gminy Kłaj ZBIGNIEW STRĄCZEK.
W programie koncertu inauguracyjnego, który odbędzie się w niedzielę 15 czerwca o godz. 18.00, znajdą się m.in. solowe kompozycje Żeleńskiego na fortepian oraz mało znane utwory na cztery ręce, będące autorskimi wersjami jego kompozycji kameralnych i orkiestrowych w oryginale. Wystąpią pianistki z Warszawy – JOANNA ŁAWRYNOWICZ oraz MARIA GABRYŚ. Dopełnieniem programu będzie muzyka fortepianowa F. Chopina.
Joanna Ławrynowicz nagrała cztery płyty z kompozycjami Żeleńskiego w wytwórni fonograficznej „Acte Prealable” – dwie solowe i dwie z muzyką kameralną. Jest uznaną polską artystką, laureatką wielu konkursów pianistycznych krajowych i zagranicznych. Jako absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie, kontynuująca później naukę u Haliny Czerny-Stefańskiej, obecnie jest pedagogiem tej uczelni. Koncertuje nie tylko w krajach Europy ale i na świecie, ostatnio często w krajach azjatyckich (Japonia, Chiny).
W programie kolejnego koncertu na początku lipca b.r. usłyszymy z kolei muzykę kameralną Żeleńskiego – na skrzypce i fortepian, wiolonczelę i fortepian, oraz trio fortepianowe (LUCYNA FIEDUKIEWICZ – skrzypce, ŁUKASZ TUDZIERZ - wiolonczela, JOANNA ŁAWRYNOWICZ – fortepian). W dalszych planach jest też wykonanie nieznanych, odszukanych utworów orkiestrowych oraz chóralno-orkiestrowych tego twórcy. Zaangażowana w to będzie Akademia Muzyczna w Krakowie, zgodnie z porozumieniem z rektorem.
Tak więc od tego roku koncerty grodkowickie zmieniają swoje oblicze, zasięg i znaczenie. Nie będzie to już cykl muzyczny o lokalnym wymiarze, tylko znany w Małopolsce i w kraju projekt kulturalny promujący cenne dziedzictwo Małopolski, jakim jest twórczość tego wybitnego kompozytora, który zyskał miano następcy Moniuszki.
Patronaty medialne: Radio Kraków, TVP Kraków, Muzyka21, Panorama Powiatu Wielickiego, Bochnianin
Współpraca: Fundacja Nomina Rosae
Informacje dodatkowe:
Grodkowice to miejsce związane z polską kulturą nie tylko poprzez osobę Władysława Żeleńskiego, ale także poprzez postać jego syna, znanego literata, Tadeusza Boya-Żeleńskiego, który również tu przyjeżdżał.
Koncerty i spotkania odbywają się w pałacu Żeleńskich już od ponad 15 lat. Brali w nich udział znani wykonawcy, muzycy i aktorzy, m.in. wokaliści - Elżbieta Towarnicka, Ewa Warta-Śmietana, Kira Boreczko, Witold Wrona, Karol Kozłowski, Grzegorz Turnau, gitarzyści - Krzysztof Pełech, Jan Oberbek, zespoły - „Camerata Cracovia”, „Reiner Trio”, „Obligato”, pianista Paweł Kubica, Anna Dymna, Jerzy Trela, Edward Lubaszenko, Andrzej Grabowski, Krzysztof Globisz, Jerzy Zelnik, Grażyna Barszczewska, i wielu innych.