Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na spotkanie online nt Mieszkańców Wieliczki sprzed 3 tysięcy lat 24 marca 2021 r. (w środę) o godz. 17.00. Ewelina Kolebuk i Justyna Rzońca z Działu Archeologicznego przybliżą niezwykły świat starożytnych warzyczy, metalurgów i czcicieli Słońca.
Tereny obecnej Wieliczki tętniły życiem na długo przed odkryciem pokładów soli kamiennej pod koniec XIII wieku. Od zarania dziejów miejsce to kusiło kolejnych osadników bogactwem surowców naturalnych. Trzy tysiące lat temu byli to przedstawiciele tzw. kultury łużyckiej - tej samej, która wzniosła gród w Biskupinie.
Po mieszkańcach z tamtych czasów pozostał też wyjątkowy skarb brązowych ozdób obręczowych - największy w tej części Małopolski. Odkryto go w Niepołomicach. Tworzy go 58 ozdób obręczowych, 2 ozdoby wielozwojowe z taśmy zakończonej tarczkami spiralnymi, dwie kolejne wykonane z prostego drutu oraz siekierka z tulejką. Skarb zawiera przedmioty o proweniencji zarówno zachodniej (współczesny obszar Czech, Moraw oraz Śląska), jak i południowej, nawiązujące do brązów z Kotliny Karpackiej.
Zanim złożono je w ziemi, były użytkowane przez jakiś czas. Dlaczego ktoś pozbył się takiej ilości cennego kruszcu? O tym będzie można się dowiedzieć na najbliższym spotkaniu, które odbędzie się online w ramach cyklu spotkań Towarzystwa Przyjaciół Muzeum poprzez Facebooka Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.