Lwów, to miasto w którym mieszka tysiące Polaków, miasto pełne śladów polskości, miasto bardzo bliskie każdemu z nas. Poznanie miejsc związanych z Polską i Polakami, nawiązanie i rozwijanie partnerskich kontaktów, wzmocnienie relacji i stwarzanie perspektywy współpracy z Polonią na Ukrainie, wzrost wiedzy uczestników wyjazdu o kulturze i dziedzictwie kulturowym poza granicami kraju, przełamywanie dotychczasowych stereotypów, poznanie kultury lwowskiej, to główne cele realizowanego przez Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Kłaj przy wsparciu finansowym Gminy projektu.
To kolejny już wyjazd chóru na Ukrainę. Pierwszy był związany z udziałem Gaudium w uroczystościach związanych z obchodami 25 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Ukrainę, które odbyły 24 sierpnia 2016 roku.
Tegoroczny wyjazd w ramach projektu pt. „Śladami polskości – chór Gaudium z polską pieśnią patriotyczną do Polonii na Ukrainie” miał miejsce w dniach od 21- 23 kwietnia.
Uczestniczący w wyjeździe mieli okazję zwiedzić między innymi takie miejsca jak: Cmentarz Łyczakowski, Cmentarz Orląt Lwowskich, Starówkę – rynek, Katedrę Ormiańską,, zaułek Ormiański, Katedrę św. Jura, Kopiec Unii Lubskiej, Lwowskie Muzeum Historyczne, Muzeum
Starej Broni - Arsenał.
Niezwykłym przeżyciem był udział w spektaklu operowym Giuseppe Verdiego „Traviata” we Lwowskim Narodowym Teatrze Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej.
Najważniejszym i głównym celem przyjazdu na Ukrainę był koncert chóru podczas Mszy św. w Bazylice Archikatedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie. W wypełnionej po brzegi Katedrze Chór „Gaudium” pod dyrekcją Renaty Kamoda zaprezentował najpiękniejsze polskie pieśni religijno – patriotyczne. Był to piękny koncert, było to niezwykłe, wzruszające wydarzenie, zarówno dla chórzystów jak i słuchaczy. „Przywieźliście do nas Polskę” – to słowa wypowiedziane przez Polaków, z którymi rozmawialiśmy po koncercie. Były także podziękowania, brawa i zaproszenie do przyjazdu w następnym roku.
W naszej pamięci pozostaną na zawsze wspaniałe przeżycia, wspomnienia i miłość do tego przepięknego miasta, jakim jest Lwów.
Krystyna Gierat
Projekt współfinansowany przez Gminę Kłaj