Co roku przy grobach żołnierzy poległych podczas II wojny światowej odbywa się uroczystość oddająca cześć i hołd naszym bohaterom, którzy do ostatniej chwili życia swoją odwagą służyli Ojczyźnie. Mimo upływu czasu to miejsce cały czas jest w naszej pamięci. Pamięci Mieszkańców Gminy, Stowarzyszeń, Kombatantów i Organizacji, którzy corocznie są obecni podczas uroczystych obchodów ku czci poległych.
Uroczystość na Poszynie w Gminie Kłaj w tym roku nabrała jeszcze większej rangi, a to za sprawą udziału żołnierzy 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich z Przemyśla na czele z dowódcą ppłk Marcinem Duszą, którzy kultywują tradycje wojsk górskich – formacji podhalańskich, Wojskowej Asysty Honorowej przemyskich Podhalańczyków, Górniczej Orkiestry Dętej z Kopalni Soli w Wieliczce oraz Stowarzyszenia Kawalerii Ochotniczej im. Krakowskiej Brygady Kawalerii.
W tym dniu uroczystość rozpoczęła się od biegu – Sztafety Pokoju, w której udział wzięli uczniowie placówek oświatowych gminy Kłaj oraz ze Szkoły Podstawowej ze Stanisławic. Na miejsce uroczystości została wprowadzona kompania honorowa ze sztandarem 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich. Cudowną lekcję historii czyli patriotyczny program, wyciskający łzy z oczu przedstawili uczniowie Szkoły Podstawowej w Kłaju wraz z ich opiekunem p. Martą Kowalską. Uroczystą Mszę świętą odprawił Ksiądz porucznik Zdzisław Budek wraz z Księdzem Kanonikiem Kazimierzem Budkiem, oraz Księżami z Gminy Kłaj i Miejscowości Cikowice.
Po Mszy Świętej na maszt wciągnięta została Flaga RP oraz odśpiewano Hymn RP. Podporucznik Marcin Semeniuk odczytał Apel Pamięci, a hołd kompania oddała salwą honorową. Odegrany został Hymn 5. bsp – Galica, a następnie pod tablicą upamiętniającą poległych zostały złożone kwiaty przez przybyłych gości.
Odegrany został sygnał Śpij Kolego, a z miejsca obok mogiły gdzie rozegrała się bitwa została pobrana ziemia, którą przekazano do Sali Tradycji 5. Bps. Na koniec uroczystości Wójt Gminy Kłaj zaprosił na tradycyjną żołnierską grochówkę.
W imieniu Organizatorów dziękuję wszystkim za przybycie i uczczenie pamięci poległych żołnierzy. Dziękuję współorganizatorom za coroczne zaangażowanie i cieszę się, że z roku na rok jest coraz więcej ludzi uczestniczących w tej uroczystości, a przede wszystkim dziękuję pani Annie Sienko, córce jednego z poległych tam żołnierzy, która od lat wraz z rodziną uczestniczy w tym patriotycznym wydarzeniu. Jeszcze raz wszystkim dziękuję i zapraszam za rok.
Małgorzata Balik