Poszyna, miejsce w którym już po raz 24 spotkaliśmy się 9 września br w licznym gronie aby oddać hołd poległym żołnierzom. To miejscem szczególne. To tam walki toczyli żołnierze III batalionu 5 pułku Strzelców Podhalańskich. To tam 77 lat temu Batalion przeszedł Rabę rankiem właśnie 9 września i urządził postój w Puszczy Niepołomickiej, w okolicach Poszyny. Niestety oddział został wypatrzony przez pracownika tartaku w Kłaju, Jakuba Matternę, który doniósł o jego lokalizacji Niemcom. Hitlerowcy otoczyli oddział i zaatakowali. Zaskoczenie i znaczna przewaga wojsk niemieckich sprawiła, że żołnierze nie mieli żadnych szans. Rozwścieczeni Niemcy nie brali jeńców - rannych dobijali. Nieliczni żołnierze, którym udało się umknąć schronili się u mieszkańców okolicznych wsi. Ciała 56 polskich żołnierzy zostały pochowane przez okoliczną ludność we wspólnej mogile. Zbiorowy grób otoczony jest łańcuchami na słupkach, w głębi stoją trzy duże betonowe krzyże. Na najwyższym umieszczona jest tablica z nazwiskami 49 poległych żołnierzy. Nazwisk 3 żołnierzy nie udało się ustalić. Ciała 4 żołnierzy z ubezpieczenia w rejonie wsi Cikowice znaleźli mieszkańcy tej wioski i pochowali na cmentarzu parafialnym.
To tam w intencji poległych Ksiądz Kanonik Kazimierz Budek odprawił koncelebrowaną Mszę Świętą. W tym roku mogliśmy podziwiać profesjonalizm muzyczny Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza, która reprezentuje Straż Graniczną w największych salach koncertowych w Polsce i za granicą. Aby podnieść rangę naszej uroczystości posterunek honorowy przy grobach wystawili żołnierze Wojska Polskiego z Jednostki Wojskowej, funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej imienia 1 Pułku Strzelców Podhalańskich w Nowym Sączu oraz niezawodni harcerze z naszej Gminy.
Żołnierze z VI Brygady Powietrzno-Desantowej wykonali salwę honorową.
Głos podczas uroczystości zabrał Wicewojewoda Józef Gawron, Wójt Gminy Kłaj Zbigniew Strączek oraz dyrektor ZSO w Kłaju Piotr Tałan. Burmistrzowie, wójtowie, radni, przedstawiciele Nadleśnictwa Niepołomickiego, Jednostki Wojskowej, Policji, Straży, Banku Spółdzielczego z Wieliczki, Spółdzielni Handlowo- Usługowej, sąsiednich gmin oraz bardzo licznie przybyli mieszkańcy mogli posłuchać pięknego programu artystycznego który przekazała młodzież z ZSO w Kłaju pod opieką Pani Renaty Gister. W uroczystościach jak zawsze uczestniczyli przedstawiciele Związków kombatanckich, kół i oddziałów Światowego Związku AK, Związków Inwalidów wojennych, i organizacji oraz poczty sztandarowe ze szkół.
Miło było nam gościć przybywającą od paru lat z rodziną, Panią Annę Sienko, wnuczkę jednego z poległych żołnierzy.
Nad naszym bezpieczeństwem medycznie czuwali jak zawsze Przedstawiciele Pogotowia Ratunkowego z Niepołomic, a pyszną grochówkę którą ugotował Pan Jacek Gądek z Firmy Gastropol podały Panie z obsługi z ZSO w Kłaju i Urzędu Gminy.
Przed uroczystościami przy grobach po raz 25 pod czujnym okiem prezesa UKS „Sprinter” odbyła się : „Sztafeta Pokoju”, w której udział brały szkoły z naszej gminy, ze Szczytnik, Stanisławic oraz Grojca. Dzieci i młodzież w sztafecie przebiegli trasę od Jednostki Wojskowej do miejsca, w którym odbyła się uroczystość na Poszynie.
Cała uroczystość zapada głęboko w pamięci i niech pamięć o poległych na zawsze w niej zostanie. Chwała Bohaterom!
Pragniemy serdecznie podziękować Organizatorom i wszystkim którzy brali udział w przygotowaniach za bardzo owocną współpracę, za ogromną troskę i zaangażowanie. To dzięki Wam to uroczyste spotkanie nabrało tak podniosłego tonu.
Dziękujemy darczyńcy który chciał pozostać anonimowy, a który bezinteresownie od paru lat dofinansowuje grochówkę.
Dziękujemy darczyńcy z Kłaja który kolejny raz ofiarował drożdżówki dla młodzieży biorącej udział w sztafecie.
Dziękujemy Panu Markowi Nowakowi Piekarnia „Marco” za przekazanie kolejny raz pieczywa do grochówki.