- wymiana starych pieców na nowe, bardziej przyjazne środowisku,
- korzystanie z innych sposobów ogrzewania niż palenie w piecach (np. ogrzewanie gazowe, elektryczne, olejowe itp.),
- ocieplenie budynków aby zapobiec utracie ciepła i konieczności nadmiernego palenia w piecu,
- dbałość o czystość pieców i kominów,
- niepalenie śmieci,
- korzystanie z transportu publicznego,
- poruszanie się transportem rowerowym,
- dbałość o zieleń publiczną,
- edukowanie sąsiadów i reagowanie na ich szkodliwe środowisku postępowanie.
Co my możemy zrobić?
Obywatel, któremu zależy na poprawie jakości powietrza, ma w swoich rękach szeroki wachlarz możliwości działania.
Przede wszystkim powinien mieć świadomość, jakim paliwem jest ogrzewane jego gospodarstwo domowe. Jeśli korzysta z ciepła dostarczanego przez lokalną sieć ciepłowniczą, z energii geotermalnej, gazu ziemnego lub biogazu, z pompy ciepła (tzw. OZE, odnawialne źródła energii) czy prądu z sieci energetycznej, może odetchnąć z ulgą.
Jeśli natomiast używa węgla i jego pochodnych lub drewna, powinien jak najszybciej przemyśleć możliwości zmiany sposobu ogrzewania.
Przy wyborze nowego źródła ciepła nie należy kierować się wyłącznie ceną instalacji, należy także uwzględnić koszty eksploatacji. Aby poznać potrzeby energetyczne budynku, w którym mieszkamy, warto przeprowadzić audyt energetyczny. Audyt może wskazać, czy przed zmianą systemu ogrzewania nie powinniśmy też przeprowadzić termomodernizacji, która uchroni nas od strat ciepła, a tym samym pozwoli obniżyć koszty. Docieplony budynek, zaopatrzony np. w pompę ciepła, albo podłączenie do energii geotermalnej, jest z reguły najbardziej efektywnym rozwiązaniem.
Jak oszczędzać energię?
Głównymi działaniami zmniejszającymi zapotrzebowanie na energię jest głęboka termomodernizacja obiektów, czyli wymiana okien (stolarki okiennej), ocieplenie ścian budynku (np. styropianem), ocieplenie dachu i stropu (np. wełną mineralną), montaż kolektorów słonecznych do podgrzewania ciepłej wody użytkowej.
Nowoczesny piec to wyższa sprawność!
Wymiana pieca, który mimo upływu lat jest w dobrym stanie, może okazać się wyjątkowo opłacalną decyzją. Dlaczego? Ponieważ, nowoczesne urządzenia mają wyższą sprawność od tych produkowanych przed laty. Zatem wymieniając piec możemy w znaczący sposób zmniejszyć koszty przeznaczone na ogrzewanie. Klasa 5 w porównaniu do klasy 3 i niższych, zapewnia oszczędności rzędu aż 20-25% energii rocznie.
Wymiana pieca węglowego – czy to duża inwestycja?
Wymiana pieca węglowego z uzyskanym dofinansowaniem nie jest bardzo kosztowną inwestycją. Zwrot wydatków można uzyskać już po kilku latach korzystania z innych źródeł energii, w szczególności tych odnawialnych. Jednym z najbardziej popularnych rozwiązań obecnych czasów są panele fotowoltaiczne, które montuje się zarówno na płaskich lub spadzistych dachach, a także w ogrodach.
"Redukcja emisji zanieczyszczeń do powietrza w gminie Kłaj, poprzez wymianę kotłów węglowych na źródła ciepła zasilane gazem i biomasą etap II”
"Wymiana przestarzałych kotłów węglowych na ekologiczne kotły zasilane paliwem stałym w gminie Kłaj"