Informujemy, że jest dostępne ostatnie miejsce w projekcie pn. "Redukcja emisji zanieczyszczeń do powietrza w gminie Kłaj, poprzez wymianę kotłów węglowych na źródła ciepła zasilane gazem i biomasą- etap II” współfinansowanego ze środków UE - Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020.
Celem zgłoszenia się do projektu należy złożyć Ankieta – deklaracja ( do pobrania w Urzędzie Gminy lub na stronie internetowej UGK ) na Dzienniku Podawczym/ Sekretariacie Urzędu Gminy Kłaj. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Wszelkie prace związane z wymianą źródła ogrzewania mogą się rozpocząć dopiero po podpisaniu umowy pomiędzy właścicielem budynku, a Gminą Kłaj.
Dotacja nie zostanie przyznana, jeśli w budynku pomimo spełnienia wszystkich w/w wymagań:
• zarejestrowana jest działalność gospodarcza
• w ciągu najbliższych 8 lat planowane jest zarejestrowanie działalności gospodarczej.
Przypominamy o zapoznaniu się z regulaminem dofinansowania wymiany nieekologicznych urządzeń grzewczych w gospodarstwach domowych oraz wzorem umowy:
· Wzór umowy na dofinansowanie
Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu: 12 288 88 37 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej –
Przypominamy, że jest to trzeci i ostatni projekt w gminie w ramach Działania: 4.4 Redukcja emisji zanieczyszczeń do powietrza realizowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. W marcu 2021 r. zakończono realizację projektów "Wymiana przestarzałych kotłów węglowych na ekologiczne kotły zasilane paliwem stałym w gminie Kłaj" oraz "Redukcja emisji zanieczyszczeń do powietrza w gminie Kłaj, poprzez wymianę kotłów węglowych na źródła ciepła zasilane gazem i biomasą".
Zgodnie z przyjętymi zmianami uchwały antysmogowej dla Małopolski z dn. 26.09.2022 r. urządzenia niespełniające norm emisji i sprawności minimum 3 klasy zgodnie z normą PN-EN 303- 5:2012 mogą być użytkowane do 30 kwietnia 2024r. Pierwotny termin wymiany kotłów na węgiel lub drewno, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych wskazywał na koniec 2022 roku, ale został przesunięty do końca kwietnia 2024 roku.
Bez zmian pozostają daty dotyczące eksploatowania urządzeń grzewczych 3 oraz 4 klasy według normy PN-EN 303-5:2012 należy wymienić do 31.12.2026 r. Kotły spełniające wymagania klasy 5 według normy PN-EN 303-5:2012, które były eksploatowane przed 1 lipca 2017 roku, mogą być użytkowane do końca swojej żywotności.
Ważne:
Ankieta – deklaracja nie gwarantuje przyznania dofinansowania- w momencie zakwalifikowania się do projektu tj. zamieszczenia na liście podstawowej Gmina wystąpi z prośbą o złożenie docelowego wniosku o przyznanie dofinansowania.