Gminny Program Rewitalizacji to wieloletni program działań zmierzający do wyprowadzenia obszarów zdegradowanych ze stanu kryzysowego oraz stworzenie warunków do ich zrównoważonego rozwoju, stanowiący narzędzie planowania, koordynowania i integrowania różnorodnych aktywności w ramach rewitalizacji.
Głównym celem rewitalizacji jest poprawa jakości życia w gminie oraz dążenie do aktywnej integracji społecznej.
W 2016 roku Gmina Kłaj przystąpiła do opracowania Gminnego Programu Rewitalizacji. Dzięki swoim mocnym stroną Gmina ma szansę przeprowadzić wartościową rewitalizację „z ludźmi i dla ludzi”.
Bezsprzecznie jedną z mocnych stron jest położenie. Gmina Kłaj jest bardzo atrakcyjna pod względem przyrodniczym, w dużej części obejmuje ją Puszcza Niepołomicka. Ze względu na położenie i ukształtowanie gmina jest zaliczana do najmniej skażonych w województwie Małopolskim.
Kolejny powód utwierdzający nas w atrakcyjnym położeniu Gminy to niewielka odległość od metropolii miasta Krakowa i Tarnowa mając z nimi bezpośrednie połączenie autostradą. Dobrze rozwinięta sieć komunikacyjna pozwala na szybki dostęp do uczelni, szkół i rynku pracy. Tereny leżące bezpośrednio przy autostradzie mogą być doskonałym miejscem pod inwestycje dla rozwoju gospodarczego Gminy.
Gmina to też atrakcje architektoniczno - kulturowe. Do najciekawszych można zaliczyć Pałac Żeleńskich w Grodkowicach. Pałacyk, wybudowany w 1902 roku został zaprojektowany przez Teodora Talowskiego. Pałac otacza park, tworzący oazę zieleni, odcinającą skutecznie widoki zewnętrznego, współczesnego świata, pozwalając przenieść się w czasie.
Gmina rozwija się społecznie i gospodarczo, czego dowodem jest niska wartość wskaźnika bezrobocia, zapewniona ponadpodstawowa opieka zdrowotna, jak również odpowiednio rozwinięta sieć szkół.
Na liście priorytetów do wykonania jest między innymi przebudowa dworca kolejowego w Kłaju, zagospodarowanie terenu zbiorników wodnych, przebudowa budynku ośrodka zdrowia na potrzeby kultury i zdrowia.
W planach projektowych znajduje się odnowa centrum miejscowości, odnowa domów kultury i boisk przyszkolnych.
Problemów jest wiele, ważne jest więc wypracowanie wspólnej wizji programowo-przestrzennej rewitalizacji obszarów zdegradowanych, które nadałyby gminie nową dynamikę rozwoju.
Przeprowadzenie wartościowej rewitalizacji możliwe będzie jedynie przy silnym współudziale społeczności lokalnej gminy na każdym etapie procesu rewitalizacji, począwszy od etapu działań przygotowawczych do opracowania GPR.