Projekt „Obserwatorium obywatelskiej aktywności wsi” ma na celu poprawę zdolności FAOW do pełnienia roli think tanku, który, dysponując szeroką wiedzą na temat sytuacji organizacji pozarządowych działających na obszarach wiejskich, może w procesach decyzyjnych i konsultacyjnych wypracowywać stanowiska i rozwiązania odpowiadające potrzebom tych organizacji.
Główną częścią projektu jest przeprowadzenie na szeroką skalę badania aktywności obywatelskiej na wsi. Krajobraz społeczny polskiej wsi dynamicznie się zmienia, a ostatnie tego typu badania miały miejsce w 2013 roku (opracowanie ich wyników znajduje się w publikacji „Dylemat linoskoczka, czyli o profesjonalizacji, autentyczności i perspektywach rozwoju organizacji pozarządowych na wsi i w małych miastach” stworzonej w ramach prowadzonego przez FAOW projektu „Dobry start”). Aktualizacja wiedzy na temat stanu aktywności obywatelskiej na obszarach wiejskich jest niezbędna do właściwiej identyfikacji problemów i wyzwań, z jakimi mierzą się organizacje wiejskie. Badanie pozwoli też na identyfikację dobrych praktyk, a jego wyniki będą stanowić punkt wyjścia do dalszych debat i analiz na temat sytuacji polskiej wsi pod względem aktywności obywatelskiej.
Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich prowadzi projekt badawczy pn. „Obserwatorium obywatelskiej aktywności wsi", którego celem jest pogłębienie i zaktualizowanie wiedzy na temat aktywności obywatelskiej na obszarach wiejskich – w szczególności identyfikacja dobrych praktyk oraz określenie najważniejszych wyzwań i problemów, stojących przed organizacjami pozarządowymi.
Pierwszym etapem badania, prowadzonego przy wsparciu ekspertów z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, jest stworzenie Bazy Danych Organizacji Wiejskich, w której gromadzone są podstawowe informacje o organizacjach. Informacje zebrane za jej pośrednictwem zostaną uzupełnione i pogłębione w kolejnych etapach – wywiadach telefonicznych oraz fokusach (wywiadach grupowych).