Istnieje wiele sposobów oszczędzania energii bez konieczności drastycznej zmiany nawyków. Jak to zrobić?
- Wyłączaj światło!
Wielu z nas wykazuje w domach tendencję, aby zostawić włączone światło, gdy się wychodzi z pokoju. Im więcej zużywamy energii elektrycznej, tym więcej paliw kopalnianych jest spalanych w celu wyprodukowana tej energii i tym więc ej CO2 jest emitowane do atmosfery. Prosta czynność wyłączenia pięciu lamp w domu każdego wieczora przez okres jednego roku przyniesie oszczędności w wysokości średnio 60 euro.
- Kupuj energooszczędne żarówki!
Możesz również zaoszczędzić na energii poprzez kupowanie żarówek energooszczędnych, których wydajność energetyczna jest 5-krotnire wyższa. Żarówki energooszczędne są trochę droższe, jednak różnicą w cenie jest zrekompensowana ograniczonym poborem energii i około 10-krtotnire dłuższą żywotnością.
- Energooszczędne urządzenia domowe!
Lodówki pobierają średnio 25% energii elektrycznej zużywanej w gospodarstwach domowych. Straty energii występują za każdym razem, gdy zostawiamy otwarte drzwi, jeżeli lodówka nie jest regularnie rozmrażana lub gdy umieszczamy w niej gorące jedzenie. Już 3 mm lodu na ścianach lodówki powoduje, że zużywa ona dodatkowo 30% energii.
Jeżeli masz kupować nową lodówkę, wybierz model samo rozmrażający. Upewnij się, że Twoje urządzenia domowe są oznaczone klasą „A” w ramach obowiązkowego europejskiego oznakowania racjonalnego wykorzystania energii. Dla przykładu pralka oznaczona klasą „A” pobiera o połowę mniej energii niż pralka typowa.
- Susz ubrania w sposób naturalny!
Suszenie ubrań w sposób naturalny to z pewnością najlepszy sposób suszenia – nie zużywa energii i nie niszczy ubrań! Jeżeli nie możesz zrezygnować z suszarki bębnowej, upewnij się najpierw, że Twoje ubrania są dobrze odwirowane, a następnie użyj średnich, a nie najwyższych obrotów. Przeciążanie lub niedociążanie suszarki prowadzi do większego zużycia energii. Sprawdzaj również regularnie filtr celem zapewnienia maksymalnie racjonalnego wykorzystania energii.
- Przykręć termostat!
Około 60% przeciętnego zużycia energii w europejskich gospodarstwach domowych wiąże się z ogrzewaniem wnętrz. Gdyby zmniejszyć ustawioną na termostacie temperaturę o zaledwie 1 st. C, to trudno byłoby odczuć różnicę, a można w ten sposób oszczędzić na kosztach energii elektrycznej 7% rocznie.
- Izoluj swój dom!
Upewnij się, że Twój dom jest dobrze izolowanych. Na przykład okna z podwójnymi szybami mogą zapobiec średnio aż do 20% strat grzewczych – ich koszty zwracają się w ciągu 6 lat. Istnieją inne proste środki unikania strat grzewczych w domach, takie jak zasłaniania zasłon wieczorem czy wietrzenie pokoju tylko przez kilka minut, co jest wystarczające do wymiany dużej ilości powietrza wewnątrz pomieszczenia. Możesz również łatwo zaizolować zbiornik ciepłej wody przez owinięcie go otuliną.
- Stosuj pokrywki!
Przykrywanie garnków w czasie gotowania może zaoszczędzić do 60-70% energii potrzebnej do przygotowania posiłku. Gotowanie w szybkowarze również może ograniczyć zużycie energii. A do zaparzenia herbaty gotuj tylko wody, ile faktycznie potrzebujesz!
Projekt RPM.04.04.03-12-0271/17-00 pn. „Wymiana przestarzałych kotłów węglowych na ekologiczne kotły zasilane paliwem stałym w gminie Kłaj” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020