Marnowanie jedzenia to bolączka wielu z nas. Jak być bardziej oszczędnym i przestać wyrzucać chleb, warzywa, owoce czy mięso?
W kwietniu grupa 20 osób z niepełnosprawnościami i seniorów ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Brzeziu wzięła udział w ramach projektu „Swego nie znacie, cudze chwalicie” sfinansowanego ze środków Fundacji Orlen.
W ten sposób osoby uczestniczące w warsztatach już wiedzą jak oszczędniej i lepiej gospodarować tym, co mamy, zwłaszcza jedzeniem oraz jak zmniejszyć produkcję odpadów i także zostali zachęceni do ponownego ich przetworzenia.
Złote myśli zero waste, które warto wypisać sobie i zawiesić na lodówce: Odmawiaj, Ograniczaj, Użyj ponownie, Oddaj do recyklingu, Kompostuj.
Mówiliśmy o przemyślanych zakupach w oszczędnej kuchni, poprawnym przechowywaniu jedzenia, poprawnej organizacji lodówki, mrożeniu owoców, warzyw, dzieleniem się jedzeniem, którego nie damy rady przejeść, a także co najciekawsze GOTOWANIE Z RESZTEK.
Gotowanie z resztek to nie tylko rozwiązanie pozwalające nie marnować jedzenia i być bardziej zero waste, ale również metoda oszczędności i sposób na urozmaicenie posiłków. Z tego, co pozornie jest nieprzydatne, można bowiem wyczarować niesamowite potrawy:
- bulion z obierek – wystarczy składować obierki z warzyw takich, jak np. marchew, pietruszka, seler, kalarepa w torebce w zamrażalniku (oczywiście przed obieraniem warzywa należy dokładnie umyć). Gdy nazbiera się ich duża ilość, wystarczy wrzucić je do garnka i ugotować z nich aromatyczny bulion. Następnie odcedzić płyn od resztek. Może się on później stać podstawą zupy lub można zamrozić go w niewielkich porcjach jako domowe kostki rosołowe;
- ciasto, zapiekanka, bułka tarta i grzanki z suchego chleba – nie wyrzucaj suchego pieczywa, nawet jeśli jest twarde jak kamień. Część możesz zetrzeć na bułkę tartą i wykorzystać do panierowania lub zagęszczania sosów. Możesz też zrobić grzanki do zupy albo skorzystać z przepisów na chlebową zapiekankę lub ciasto z resztek;
- sałatka z warzyw z bulionu – sałatka z warzyw po rosole lub wywaru na galaretę to klasyka kuchni naszych babć. Ten znany wszystkim i smaczny przepis pomoże ci wykorzystać nadmiar resztek. Możesz urozmaicić sałatkę również mięsem po rosole;
- wrapy z mięsa z obiadu – niezjedzone kotlety schabowe możesz wykorzystać do wrapów (wystarczy wraz z warzywami i serem zawinąć je w tortillę i podgrzać), a pieczone mięso, np. kurczaka, do sałatek i zapiekanek. Wystarczy, że dodasz do niego makaron lub ziemniaki, ser, jakieś przyprawy i warzywa, np. szpinak;
- sosy z blendowanych warzyw – warzywa po rosole możesz wykorzystać także jako bazę do sosu. Taki sos możesz później zawekować lub zamrozić.
My wyczarowaliśmy z resztek kotlety z czerstwego chleba z sosem grzybowym oraz bajaderki z resztek ciast i pokruszonych ciastek.
Bardzo nam wszystko smakowało, warsztatowicze obiecali jeszcze nie raz eksperymentować w kuchni korzystając z przepisów ZERO WASTE.
Liczymy także, że wezmą sobie do serca zasady ZERO WASTE.
Tekst i foto: Ewelina Makowiecka-Sieńko