RSS

Aktualności

  • Tuesday, 27 September 2022r. Informacje

    Zbieraj nakrętki! Tym drobnym gestem pomagasz innym

    Możliwe, że niejednokrotnie zastanawiasz się, czy zbierać nakrętki, a może to nie ma sensu i nie zawracać sobie tym głowy? Otóż odpowiedź jest banalna! Brzmi: zbierać!

    Choć są małe i lekkie, to w ich liczbie leży siła oraz realna pomoc.

    Jakie zakrętki należy zbierać?

    Tylko te plastikowe! Ważnym jest jednak aby były przez nas oczyszczone oraz pozbawione tekturowych czy metalowych elementów.

    Na ten szczegół warto zwrócić uwagę przy nakrętkach np. po kawie w słoiku lub od ketchupu, czy innych, butelkowanych sosów. Zakrętki, zwane też nakrętkami, nie mogą mieć również etykiet, ani cen.

    Zatem jakie nakrętki zbieramy? Różnego rodzaju zakrętki z plastikowych butelek, zakrętki po nabiale czy sokach w kartonie, po kosmetykach, płynach do prania, płukania oraz innych środkach czystości. Mogą to również być pojemniczki po Kinder Niespodziankach, jak również plastikowe dozowniki. A co gdy nie jesteśmy pewni, czy nakrętka się nadaje? Zdecydowanie lepiej ją zachować, niż wyrzucić do kosza. Gdy trafi do sortowni, zostanie ona odpowiednio zaszeregowana. Ponieważ te, które nie nadają się do recyklingu, stanowią zazwyczaj niewielki ułamek zanieczyszczeń całej partii materiału.

    Pamiętajmy jednak!

    Nie można natomiast do plastikowych nakrętek dorzucać metalowych kapsli, baterii, czy innych elementów, by zwiększyć ciężar zebranego materiału. To nie wniesie niczego pożytecznego do zbiórki, a co gorsze, może jej jedynie zaszkodzić!

    Jaki jest cel zbiórki tego odpadu?

    Korzyści jest wiele! Pierwszy z nich: Pieniądze ze sprzedaży tego plastikowego odpadu zasilają konto fundacji pomagającej dziecku w walce z chorobą. Natomiast drugi to fakt, że ratujemy naszą planetę! W jaki sposób? Zakrętki przetwarzane są na granulat, z którego kolejnie powstają np. nowe zakrętki, torby, doniczki, obudowy do komputerów, opakowania, łopaty do śniegu, grabki i wiele innych użytecznych przedmiotów. Zmniejsza się dzięki temu zużycie surowców potrzebnych do wyprodukowania plastików, na rzecz wykorzystania surowców wtórnych z odpadów. Po trzecie, ważny jest wymiar edukacyjno - ekologiczny. Dzięki temu dorośli mogą uczyć młodsze pokolenie segregacji odpadów. Przekłada się to również na mniejszą ilość śmieci na wysypiskach.

    Kto może zbierać zakrętki?

    Tu odpowiedz jest banalna! Każdy!

    Gdzie można je oddać?

    Plastikowe nakrętki gromadzone są w specjalnych, metalowych pojemnikach w kształcie serca! Dlaczego w kształcie serca? W końcu wrzucając tam nakrętki, okazujemy komuś serce!

    W Gminie Kłaj serca takie znajdują się w dwóch miejscach:

    • przy budynku Urzędu Gminy w Kłaju,
    • przy Szkole Podstawowej w Szarowie.

    Ale nie tylko!

    • Zakrętki można zostawić również w Szkole Podstawowej w Grodkowicach.

    Zachęcamy więcej do zabierania tego, nam niepotrzebnego odpadu, a komuś ratującego zdrowie. Okażmy swoje serca wypełnione miłością wypełniając serca plastikiem!

Galeria