Witamy, dzisiaj jest Saturday, 20 July 2024 r. Imieniny: Fryderyka, MałgorzatySeweryny
RSS

Aktualności

  • Tuesday, 3 March 2020r. Informacje

    Wywiad z Wójtem Gminy Kłaj - Zbigniewem Strączkiem

    Jest Pan Wójtem od grudnia 2010 roku. 9 lat to dużo czasu. Czy wyczerpał Pan plan inwestycji, jaki stworzył Pan, obejmując urząd gospodarza gminy?

    Nawet nie myślałem, że uda nam się tyle zrobić, nie przypuszczałem, że pozyskamy przez ten czas kilkadziesiąt milionów złotych ze środków krajowych i UE. Na początku kadencji to każda inwestycja, którą udało się zrobić była dla mnie wielkim sukcesem. Przypominam sobie pierwsze pieniądze pozyskane na most w Łężkowicach i ul. Centralną w Dąbrowie. Każdy metr nakładki asfaltowej bardzo mnie cieszył. Dziś już nawet nie liczę, ponieważ uzbierało się tego kilkadziesiąt kilometrów. Wyremontowano wszystkie domy kultury i remizy strażackie. Cały czas trwają remonty w przedszkolach i szkołach. W dodatku pojawiają się w głowie nowe plany oraz możliwości pozyskania dodatkowych środków na inwestycje,  które np. nie były w planie, a żal po takie nie sięgać. Pomyliłem się, co do ukończenia kanalizacji w gminie, przewidywałem, że zostanie zakończona do końca 2020 roku. Niestety, zmiany w prawie i brak środków zewnętrznych nie pozwoliły na realizację tego przedsięwzięcia, jak również budowa oczyszczalni ścieków w Kłaju, która pochłonie 12 milionów złotych.

    Z roku na rok przybywa nowych inwestycji. Czy mógłby Pan krótko podsumować zadania wykonywane w roku ubiegłym oraz te, które przewiduje Pan na 2020 rok?

    Faktem jest, że ilość prac wykonanych nie byłaby możliwa, gdyby nie ilość i wysokość środków pozyskanych z Funduszy Unijnych oraz krajowych. W minionym roku największymi z inwestycji były: rozbudowa remizy strażackiej w Szarowie oraz budowa drogi do Szkoły w Kłaju z funduszu dróg samorządowych. Wyasfaltowano również drogi w Brzeziu, Grodkowicach,  Łysokaniach, Gruszkach, Kłaju, Targowisku oraz w Szarowie o łącznej długości 6,5 kilometrów. Udało się wyremontować ostatni z domów kultury-Dom Kultury w Łężkowicach, jak również ukończono remont Domu Kultury w Łysokaniach. Wyremontowano remizę w Łężkowicach. W ramach tego zadania powiększono remizę o część garażową. Strażacy z Brzezia natomiast doczekali się zakupu samochodu pożarniczego. Wybudowano plac zabaw z siłownią zewnętrzną dla dorosłych w Kłaju (Goły Brzeg), akurat w tej części Kłaja nie było nic dla dzieci gdzie mogłyby spędzać czas. Sukcesywnie, w całej gminie jest dobudowywane oświetlenie uliczne. Taka inwestycja wykonana została na 350-metrowym odcinku w Szarowie. Aktualnie projektowane są odcinki oświetlenia ulicznego w Łysokaniach,  w Gruszkach, w Kłaju. Nie wspomnę o drobnych pracach, które są prowadzone w ramach utrzymania bieżącego. W szkołach i przedszkolach przeprowadzono wiele prac remontowych, aby polepszyć warunki bytowe naszym dzieciom. W przedszkolach, w okresie wakacyjnym wybudowane zostały nowe place zabaw. Mamy projekt wraz z pozwoleniem na budowę hali sportowej przy szkole podstawowej w Grodkowicach oraz projekt na budowę przedszkola w Dąbrowie.

    Planów na 2020 rok jest bardzo dużo, ale najważniejsze z inwestycji to: remont GCK w Kłaju oraz rewitalizacja centrum Kłaja, budowa sali gimnastycznej przy szkole podstawowej w Grodkowicach, kompleksowa odnowa przestrzeni publicznej w Łysokaniach na osiedlu, przez budowę terenu rekreacyjnego z placami zabaw i boiskami wielofunkcyjnymi. Priorytetowymi zadaniami są także: przebudowa boiska asfaltowego przy szkole podstawowej w Szarowie na boisko ze sztuczną nawierzchnią oraz rozbudowa drogi gminnej na tzw. ulicy Grzybówka w Kłaju z funduszu dróg samorządowych, rozpoczęcie prac przy rewitalizacji i zagospodarowaniu zbiorników wodnych w miejscowości Kłaj i Targowisko z kładką nad Starorzeczem Raby oraz ścieżkami rowerowymi i budową parkingów w Dąbrowie, Kłaju.

    Mówi się, że zdrowie jest najważniejsze. Jak Pan widzi inwestowanie przez samorząd w poprawę zdrowia oraz bezpieczeństwa?

    W 2019 roku realizowany był program, w ramach którego wymieniano piece na ekologiczne. W ramach poprawy bezpieczeństwa,  aby w jak największym stopniu uniknąć powodzi każdego roku prowadzone są prace melioracyjne na rowach, które są własnością gminy. Podobnie Polskie Wody, które są zarządcą potoku Tusznica przystąpiły do prac, które mają docelowo zminimalizować ryzyko powtarzana się sytuacji zalewania Targowiska. Ponadto, w ramach działań polegających na zwiększeniu bezpieczeństwa, na fasadzie głównego budynku Urzędu Gminy w Kłaju (od ul. Płachcińskiego) zamontowany został Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny AED.

    Budżet jednak nie jest z gumy. Skąd więc zatem na to wszystko środki pieniężne?

    Nieustannie będziemy sięgać po środki zewnętrzne, zarówno po te pochodzące z budżetu Unii Europejskiej, jak i z programów krajowych.

    Wspomniał Pan o największej inwestycji w Kłaju-budowie Gminnego Centrum Kultury i rewitalizacji centrum. Prace potrwają blisko 2 lata, a na aktualnym placu budowy zwykle odbywały się imprezy tj. Piknik u Wójta oraz Gminny Dzień Dziecka. Czy do czasu zakończenia prac imprez nie będzie?

    W związku z będącą w trakcie rewitalizacją centrum Kłaja i remontem Centrum Kultury niestety tego roku nie będzie Pikniku u Wójta, za co bardzo serdecznie przepraszam. Jest to spowodowane przede wszystkim trwającymi tam robotami budowlanymi. Ze względów bezpieczeństwa uczestników imprezy na Piknik trzeba będzie trochę poczekać. Dla dzieci mam jednak radosną wiadomość, że Dzień Dziecka odbędzie się 6 czerwca, tradycyjnie w centrum Kłaja.

    Najczęściej zadawanym pytaniem przez odwiedzających urząd jest - czy przymierza się pan do zmiany miejscowego planu zagospodarowania. Jeśli tak to kiedy?

    Na XVII sesji Rady Gminy podjęta zostanie uchwała o zmianie planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Kłaj dla 8 miejscowości. Wszyscy zainteresowani tą uchwałą mogą składać zapytania co do swoich działek. Procedura zmian w planie zagospodarowania może potrwać od 1,5 roku do 2 lat w zależności od ilości złożonych odwołań.

    Śmieci początkiem roku stały się tematem numer jeden we wszystkich domach. Czy może Pan Mieszkańcom wyjaśnić, dlaczego od dnia 1 lutego płacimy więcej?

    Chyba najbardziej drażliwy to temat śmieci. Z początkiem roku ogłosiliśmy przetarg, który musieliśmy niestety unieważnić, ponieważ w budżecie nie posiadaliśmy tak dużej kwoty, jaką zaproponowały przedsiębiorstwa zajmujące się odbiorem odpadów komunalnych. Obecnie mamy czasową umowę z MPGO na odbiór odpadów komunalnych od Mieszkańców. Jeżeli chodzi o wysokość opłat za odbiór śmieci to krążące po gminie plotki są niczym niepotwierdzone. Wysokość opłat ustala Rada Gminy, ale nie jest to dowolność, czyli Rada nie może uchwalić stawki po własnym uważaniu. Po pierwsze, za śmieci płacimy w zależności od tego ile ich wyprodukujemy, czyli za tonę. Ogłaszany jest przetarg na odbiór śmieci, a kryterium decydującym kto będzie odbierał odpady jest najniższa zaproponowana przez przedsiębiorstwa kwota. Kwota ta dzielona jest przez ilość zadeklarowanych Mieszkańców w gminie w przeliczeniu na cały rok. Stąd wychodzi cena jednostkowa na Mieszkańca. Kwota uzyskana od Mieszkańców i kwota zaproponowana w przetargu muszą się równoważyć. Tu nie ma żadnych wyjątków. Gmina nie może ani na śmieciach zarabiać, ani dopłacać do odbioru. Niestety samorząd i tak dopłaca za śmieci poprzez likwidowanie dzikich wysypisk. Całą procedurę odbioru śmieci regulują stosowne ustawy, a Rada Gminy nie może postępować inaczej. Byłoby to poważne złamanie prawa i narażenie się na dyscyplinę finansów publicznych. Nie jesteśmy jedyną gminą, która ma tak wysoką stawkę za odbiór śmieci. Skupiając się wyłącznie na powiecie wielickim, ceny w gminach oscylują w granicach od 25 do 28 złotych od osoby. Jeżeli gdzieś są niższe cenny, to jest to spowodowane tym, że przetarg na odbiór odpadów komunalnych z pewnością nie został tam jeszcze rozstrzygnięty.

    Obecnie jest budowany Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Targowisku. Będzie on bardziej nowoczesny od dotychczasowego. Z pewnością zmniejszą się też kolejki. Dzięki specjalnej rampie rozładunek odpadów będzie znacznie prostszy. Jednak coś za coś. Aktualnie PSZOK będzie nieczynny do końca marca.

    Jak ocenia Pan oświatę gminną, czy jest ona na dobrym poziomie?

    Jeżeli chodzi o wydatki na oświatę to zdecydowanie co roku rosną. W 2011 roku, gdy obejmowałem urząd wójta wydatki na oświatę wyniosły 9,8 miliona złotych, z czego dofinansowanie wyniosło 7,8 miliona złotych. Pozostałe 2 miliony kosztów utrzymania oświaty musiała ponieść gmina. W 2018 roku już utrzymanie oświaty wyniosło 15,1 milionów, a w 2019 roku było to prawie 18 milionów zł przy subwencji w wysokości 10,3 milionów. Jak widać nakłady gminy na oświatę są dość wysokie i niestety, z roku na rok gmina coraz więcej musi dopłacać do jej utrzymania. Jest to spowodowane polepszeniem się warunków w placówkach edukacyjnych, jak również zmianami związanymi z likwidacją gimnazjum. Trzeba też zaznaczyć, że gmina wychodzi naprzeciw Mieszkańcom i zwiększyła ilość oddziałów przedszkolnych o 4. Obecnie każde dziecko w naszej gminie może uczęszczać do bezpłatnego przedszkola samorządowego, a nie prywatnego, co jest zdecydowanie bardzo kosztowne. Za pobyt dziecka w prywatnym przedszkolu średnio trzeba zapłacić około 600 zł miesięcznie. Jesteśmy jedną z niewielu gmin, gdzie zapewniamy dostęp do przedszkola wszystkim dzieciom z naszego terenu. Podsumowując, uważam, że oświata w naszej gminie jest na bardzo dobrym poziomie i dołożę wszelkich starań, aby to się nie zmieniło.

    Serdecznie dziękuję, Oliwia Bieda

Galeria