Zgodnie z komunikatem umieszczonym na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej od poniedziałku, tj. 9 listopada br. nastąpią istotne zmiany w funkcjonowaniu przedszkoli i szkół.
Szkoły-nauka zdalna
Zawieszone zostają zajęcia stacjonarne dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Jednocześnie do 29 listopada br. przedłużony zostaje okres zawieszenie zajęć stacjonarnych dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych.
Oznacza to, że uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych funkcjonujących w gminie, w tym szkoły integracyjnej, do 29 listopada br. będą mieli organizowane nauczanie wyłącznie w trybie zdalnym.
Organizację procesu edukacyjnego i pracy szkoły określi dyrektor, o szczegółowych rozwiązaniach rodzice będą informowani na bieżąco.
Decyzję o trybie nauczania w szkołach specjalnych, specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych i ośrodkach rewalidacyjno-wychowawczych, do których dowożeni są uczniowie z terenu naszej gminy-w sposób zbiorowy lub indywidualnie, pozostawiono do decyzji dyrektorów tych szkół. Rodzice takich dzieci powinni zatem zasięgać informacji bezpośrednio w szkołach lub ośrodkach, do których dzieci uczęszczają.
Przedszkola i odziały przedszkolne pracują jak dotychczas
Nauka i opieka dla dzieci w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych pozostaje bez zmian. Dzieci mogą uczestniczyć w zajęciach wychowania przedszkolnego z zachowaniem reżimu sanitarnego. Niemniej jednak w sytuacjach, w których - ze względu na zagrożenie epidemiczne lub inne przesłanki - wystąpi zagrożenie zdrowia lub bezpieczeństwa dzieci, zajęcia w placówkach wychowania przedszkolnego mogą być również zawieszane. Mając na uwadze dynamikę zjawisk uprasza się rodziców o systematyczne sprawdzanie komunikatów przekazywanych rodzicom z wykorzystaniem dostępnych środków komunikacji o zasadach funkcjonowania przedszkola.
Uczniowie z niepełnosprawnościami
Dla uczniów, którzy ze względu na niepełnosprawność lub np. warunki domowe nie będą mogli uczyć się zdalnie w domu, dyrektor szkoły jest zobowiązany zorganizować nauczanie stacjonarne lub zdalne na terenie szkoły (z wykorzystaniem komputerów i niezbędnego sprzętu znajdującego się w szkole). Decyzję w tym zakresie podejmuje dyrektor indywidualnie, w uzgodnieniu z rodzicami ucznia.
Możliwość konsultacji dla uczniów zdających egzaminy
W okresie zawieszenia zajęć stacjonarnych dyrektor szkoły może umożliwić uczniom klas ósmych konsultacje indywidualne lub w małych grupach. Tego typu zajęcia powinny dotyczyć przede wszystkim przedmiotów egzaminacyjnych (choć nie wyklucza się konsultacji z innych przedmiotów, zwłaszcza dotyczy to tych uczniów przejawiających trudności w nauce – organizacja konsultacji w reżimie sanitarnym, uczestnictwo uczniów za zgodą rodziców).
Świetlice szkolne tylko w wyjątkowych przypadkach
Szkoły podstawowe mają obowiązek zapewnienia funkcjonowania świetlic szkolnych dla uczniów, których rodzice są bezpośrednio zaangażowani w walkę z pandemią COVID-19. Z potrzebą taką powinni zgłaszać się do szkół sami rodzice. Jeżeli żaden rodzic nie przedstawi uzasadnionej potrzeby- szkoły będą organizować opieki świetlicowej.