Trwa sezon kwitnienia barszczu Sosnowskiego - apelujemy do Mieszkańców Naszej Gminy o zachowanie szczególnej ostrożności, ponieważ roślina ta może być niebezpieczna dla ludzi i zwierząt.
Wydziela substancję, która ma właściwości parzące. Powoduje ona zapalenie skóry, pęcherze, trudno gojące się rany, a także zapalenie spojówek. Roślina ta bywa szczególnie niebezpieczna dla alergików.
Do Polski nasiona barszczu Sosnowskiego dotarły prawdopodobnie w latach '70 od radzieckich uczonych z Wszechzwiązkowego Instytutu Uprawy Roślin w Leningradzie. Zaczęto go uprawiać, jako roślinę paszową. Miał być idealną paszą dla domowych przeżuwaczy. Okazało się jednak, że barszcz Sosnowskiego nie nadawał się na paszę bo zawierał aż 95% wody i tylko 5% suchej masy. Jego wartość odżywczą można było porównać do wartości ogórka. W efekcie zaniechano jego uprawy. Jednak uprawa wymknęła się spod kontroli i barszcz Sosnowskiego przedostał się do siedlisk naturalnych, gdzie znalazł dwukrotnie lepsze warunki do wzrostu i rozwoju, a tym samym bardzo szybko się rozpowszechnił.
Barszcz Sosnowskiego najczęściej występuje na terenach wilgotnych w pobliżu cieków wodnych, rowów i lasów. W gminie Kłaj występuje głównie w miejscowościach Brzezie i Grodkowice. Jego parzące działanie nasila się podczas słonecznej pogody i wysokiej temperatury oraz dużej wilgotności powietrza.
Toteż zwracamy się z prośbą do posiadaczy posesji zasiedlonych przez barszcz Sosnowskiego o jego niszczenie!
Największą skuteczność w zwalczaniu barszczu Sosnowskiego stwierdzono po użyciu preparatu Roundup Ultra 360 SL i Arsenal 250 SL. Działania polegające na zwalczaniu chemicznym należy podejmować już wiosną, gdy rośliny osiągają 15 – 20 cm, a następnie systematycznie powtarzać nawet 5 razy w ciągu roku. Metoda mechaniczna powinna natomiast polegać na odcinaniu ostrym szpadlem części nadziemnej rośliny od korzenia, 3-5 cm poniżej szyjki korzeniowej. Zwalczenie roślin jest trudne i wymaga przeciętnie 5 lat systematycznego stosowania różnych metod. Jednocześnie zwracamy uwagę, że przy zwalczaniu roślin barszczu Sosnowskiego należy zachowywać dużą ostrożność (należy ubrać się tak, aby wszystkie części ciała były szczelnie zakryte grubym materiałem, a usta i nos zakryte maską. Również oczy można zakryć specjalnymi okularami) . Po skoszeniu barszcz należy zebrać i spalić.