Gmina Kłaj zamierza przystąpić do realizacji zadania mającego na celu ograniczenie niskiej emisji poprzez likwidację starych pieców węglowych i zastąpienie ich nowoczesnymi kotłami zasilanymi na paliwo gazowe, stałe lub biomasę.
Wsparcie nie obejmuje likwidacji pieców gazowych.
O dotację mogą ubiegać się właściciele domów jedno- i wielorodzinnych.
Środki dostępne będą wyłącznie za pośrednictwem gminy.
W związku z powyższym do dnia 18.11.2016 r. należy złożyć w Sekretariacie Urzędzie Gminy Kłaj wypełnioną ankietę dotyczącą chęci uczestnictwa w programie lub przesłać ją na adres mailowy: .
ANKIETY SĄ DO POBRANIA W URZĘDZIE GMINY KŁAJ LUB PONIŻEJ.
Program realizowany będzie w momencie pozyskania przez Gminę środków zewnętrznych.
Wypełnienie i złożenie ankiety nie gwarantuje uczestnictwa w programie.
Spotkanie informacyjne dla mieszkańców w zakresie możliwości skorzystania ze wsparcia odbędzie się dnia 09.11.2016 o godz. 17:00 w sali widowiskowej Urzędu Gminy Kłaj.
Interwencja w działaniu będzie skierowana na wymianę starych kotłów, pieców, urządzeń grzewczych zasilanych paliwem stałym na nowoczesne kotły spalające biomasę, wykorzystujące paliwa gazowe lub wykorzystujące paliwa stałe wraz z wykonaniem wewnętrznych instalacji w budynku, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania nowego systemu ogrzewania.
Dofinansowanie do nowych urządzeń grzewczych będzie wynosiło 350 zł/kW mocy nowego źródła ciepła, maksymalnie do wysokości mocy wyznaczonej w wyniku przeprowadzenia oceny energetycznej budynku, ale nie więcej niż 8 tys. zł.
W przypadku konieczności poniesienia kosztów na instalację wewnętrzną niezbędną do prawidłowego funkcjonowania urządzenia zasilanego na paliwo gazowe lub biomasę istnieje możliwość zwiększenia limitu środków dofinansowania maksymalnie o 6 tys. zł, a w przypadku kotła na paliwo stałe maksymalnie o 1 tys. zł
UWAGA: Wsparcie będzie uzależnione od oceny energetycznej budynku, w którym planowana jest wymiana źródła ciepła. Warunkiem jest:
• poddanie budynku (przed realizacją projektu) ocenie energetycznej;
• wykonanie modernizacji energetycznej budynku w zakresie wynikającym z ww. oceny energetycznej w okresie realizacji projektu (tj. do 31.12.2019 r.) jeżeli tego rodzaju konieczność wyniknie z przeprowadzonej oceny energetycznej.
Wsparte projekty muszą skutkować redukcją CO2 co najmniej o 30% w odniesieniu do istniejących instalacji.
W przypadku otrzymania dofinansowania właściciel nieruchomości zobligowany będzie do likwidacji starego kotła i użytkowania wyłącznie dofinansowanego systemu ogrzewania.
Szczegółowe informacje dostępne są na stronie:
oraz