Pierwsza miała zaledwie 4 strony, była czarno – biała i ukazała się dokładnie w sierpniu 1990 roku… Co to takiego? Samodzielność!
Zazwyczaj przy takich okrągłych Jubileuszach dokonuje się pewnych podsumowań. To także idealny moment na podziękowania i wzajemne życzenia.
Na wstępie nie sposób nie podziękować aktualnemu Staroście Powiatu Wielickiego, a ówczesnemu Radnemu GRN w Kłaju – Adamowi Kociołkowi, który był inicjatorem i założycielem miesięcznika w 1990 roku. Dzięki Pana zaangażowaniu społecznemu, Mieszkańcy Gminy Kłaj są na bieżąco z ciekawostkami z „pierwszej ręki” z życia samorządu.
Przez lata zmieniła się nie tylko szata graficzna i wineta: od czarno – białej, przez niebieską, z flagą, herbem z żubrem aż po kolorową z aktualnie obowiązującym herbem.
30 lat to również rzesza ludzi. Od pierwszych numerów redakcję tworzyli w kolejności: Adam Kociołek, Grażyna Strączek, Maria Sieńko, Dionizy Kołodziejczyk i nieco później: Dorota Kupiec (Redaktor Naczelna), Agata Smoter, Marcin Gruszecki, Leszek Jakimowski, Renata Gądek. Kolejnie funkcję redaktorów pełnili: Anna Iwulska, Justyna Waligóra i Oliwia Bieda. Nie sposób wymienić wszystkich autorów, którzy bezinteresownie włączyli się do wspólnego redagowania „Samodzielności”. Trzy dziesięciolecia publikacji to tysiące artykułów, wywiadów, zaproszeń, relacji, opracowań, sprawozdań etc.
Czasopismo od początku jego założenia ma charakter informacyjno – ogłoszeniowy, stąd często publikowane są tu także artykuły autorstwa radnych, sołtysów, dyrektorów, placówek oświaty, stowarzyszeń, organizacji pożytku publicznego – za co serdecznie dziękujemy. Na łamach lokalnej prasy niejednokrotnie przybliżano sylwetki władz samorządowych – ich przemyślenia, plany oraz propozycje. Jakoż jest to forma kontaktu władzy ze społeczeństwem, nieraz z trudnymi pytaniami redakcji musieli mierzyć się kolejno: Kazimierz Lech, Adam Kociołek, Sylwester Skoczek, Jan Majerz czy Zbigniew Strączek.
W jubileuszowym podsumowaniu należy wspomnieć, że „Samodzielność” jest jednym z pierwszych pism gminnych, jakie powstały w ówcześnie funkcjonującym województwie krakowskim. Początkowo były to wyłącznie informacje przybliżające Mieszkańcom problematykę działalności rady i urzędu. Przedstawiono projekty budżetów, poruszano sprawy podatkowe, gospodarcze. Z upływem czasu, wychodząc naprzeciw potrzebom społeczeństwa, przybywało stron i informacji z dziedziny kultury, sportu, oświaty, społeczeństwa, a także ważniejszych wydarzeń państwowych oraz kościelnych związanych z rocznicami i obchodami. Wraz z rosnącym zainteresowaniem miesięcznikiem, rosła również ilość publikowanych podziękowań dla Mieszkańców, kondolencji i zaproszeń.
W 2000 roku, w Jubileusz 10-lecia Samodzielności Śp. Dionizy Kołodziejczyk napisał:
„Początkowo zaczynaliśmy skromnie od czterostronicowego pisemka, wychodzącego bardzo nieregularnie. Jednak już wówczas zespół redakcyjny marzył o tym, aby w następnych numerach ukazywały się reportaże obrazujące dzieje poszczególnych sołectw wraz z ukazaniem ciekawych postaci lub obiektów historycznych. Marzono również o tym, aby w szkołach uczono języków zachodnich, gry na instrumentach muzycznych i pracy na komputerach. Pragnieniem ówczesnych Władz Gminy i całej społeczności było poprawienie infrastruktury naszych wsi, a więc lepszego powiązania komunikacyjnego, instalacji wodociągowej, telefonizacji, uruchamiania zakładów usługowych, rozwoju prywatnego handlu i zdecydowanego stanowiska władz dotyczącego ochrony środowiska naturalnego. O budowie oczyszczalni i kanalizacji nikt jeszcze wówczas głośno nie mówi.”
- Dziś, po 30 latach można powiedzieć, że marzenia te się spełniły i stały się naszą codziennością. Więc o czym marzyć teraz? Czego sobie wzajemnie życzyć? W tych trudnych czasach życzmy sobie przede wszystkim zdrowia. Niech wszystkich podejmowane przedsięwzięcia kończą się spektakularnym sukcesem, dobry humor nas nie opuszcza, promienny uśmiech nie znika z twarzy, a siły do dalszej mobilizacji nie słabną. Czego natomiast życzyć naszej Jubilatce? Naturalnie: dalszego rozwoju, niesłabnącego zainteresowania czytelników lektury i kolejnych jubileuszy.
Podziękowanie
Kończąc podsumowanie minionych trzydziestu lat pragnę jeszcze raz podziękować wszystkim tym osobom, które aktywnie włączają się w tworzenie Samodzielności: przedstawicielom organizacji pozarządowym, stowarzyszeń, klubów, radnym, sołtysom, dyrektorom szkół, nauczycielom, uczniom i wielu innym. Wspólnym działaniem przybliżamy innym fakty z życia społecznego. Dziękuję!
Do kolejnego „napisania”!
Z poważaniem,
Zbigniew Strączek – Wójt Gminy Kłaj