Naczelnik Urzędu Skarbowego
w Wieliczce informuje
Roczne rozliczenie podatku…i coraz mniej kłopotu
Administracja Podatkowa przygotowuje coraz więcej udogodnień dla osób chcących wywiązać się z obowiązku podatkowego.
W chwili obecnej rozliczenie podatku nie wymaga już od Podatnika marnowania czasu w kolejce do okienka. Rozliczyć się można z domu, z kawą w ręku, w dogodnej chwili. Wystarczy skorzystać z Platformy e-Deklaracje na Portalu podatkowym, gdzie w zakładce E-Deklaracje/Instrukcje zamieszczone są wszelkie niezbędne informacje, które poprowadzą krok po kroku do celu jakim jest wysłanie zeznania podatkowego do systemu Ministerstwa Finansów. Nie trzeba brać dnia wolnego w pracy lub odkładać ważnych spraw na potem, bo „PIT trzeba złożyć”. Można po otrzymaniu informacji o dochodach od pracodawcy lub świadczeniodawcy, nie czekając na ostatni dzień, wszak termin 30 kwietnia jest terminem DO, a nie W DNIU, wysłać rozliczenie.
Jeżeli nie mamy ochoty myśleć nad rozliczeniem samodzielnie, to można skorzystać z usługi wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (PFR – Pre-Filled tax Return).
Wstępnie wypełnione zeznanie[PFR] za rok 2017 PIT-37 dostępne jest zarówno dla podatników rozliczających się indywidualnie jak i wspólnie z małżonkiem. Istnieje możliwość także rozliczenia jako rodzic samotnie wychowujący dziecko.
Natomiast Wstępnie wypełnione zeznanie [PFR] PIT-38 za rok 2017 skierowane jest do osób fizycznych, które w roku 2017 r. uzyskały przychody z kapitałów pieniężnych (np. ze sprzedaży akcji). Jeżeli podatnik otrzymał przychody, które nie zostały ujęte w udostępnionym PFR, to powinien je dopisać. Można także wpisać ulgi i odliczenia oraz przekazać 1% podatku na wybraną Organizację Pożytku Publicznego.
Aby wysłać deklarację trzeba:
- wejść na stronę www.portalpodatkowy.mf.gov.pl zakładka Wstępnie Wypełnione Zeznanie Podatkowe /PFR/,
- wybrać PIT-37 lub PIT-38,
- dokonać wyboru sposobu rozliczenia – indywidualnie lub wspólnie z małżonkiem,
- uwierzytelnić dane za pomocą nr PESEL lub NIP, nazwiska, pierwszego imienia, daty urodzenia, kwoty przychodu uzyskanego w roku 2017,
- po uwierzytelnieniu pojawią się informacje o dokumentach których zeznanie jest sporządzone,
- po pobraniu wstępnie wypełnionego zeznania jest możliwość edycji wszystkich pól formularza,
- po uzupełnieniu i sprawdzeniu należy zeznanie podpisać danymi autoryzacyjnymi /kwota przychodu z zeznania za 2016 r., kwalifikowany podpis elektroniczny, profil zaufany/.
Po dokonaniu tych wszystkich czynności system weryfikuje wysłane zeznanie.
Jeżeli wszystko jest w porządku, zeznanie otrzymuje status 200 i tylko dla takiego statusu możliwe jest odebranie UPO – Urzędowego Poświadczenia Odbioru.
Można także złożyć wniosek o sporządzenie zeznania PIT-37 przez urząd skarbowy.
Do tego służy PIT-WZ, który wypełniony elektronicznie można przesłać za pośrednictwem Portalu Podatkowego, systemu e-Deklaracje, a także za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Wniosek zawiera informacje o korzystaniu z odliczeń od podatku lub dochodu, np. z tytułu przysługującej ulgi na dzieci, wydatków na cele rehabilitacyjne, podwyższonych kosztów uzyskania przychodów czy przekazania 1% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Urząd skarbowy na podstawie posiadanych informacji od pracodawców lub organów rentowych i danych z wniosku PIT-WZ przygotuje zeznanie podatkowe.
W ciągu pięciu dni od złożenia wniosku PIT-WZ, jednak najwcześniej 15 marca, urząd prześle e-mail - informację o przygotowanym zeznaniu.
Do dnia 30 kwietnia istnieje możliwość akceptacji lub odrzucenia rozliczenia.
Po tym terminie wszystkie zeznania zostaną zaakceptowane przez system automatycznie.
Wszelkie niezbędne informacje znajdują się na stronie :
http://www.finanse.mf.gov.pl/pp/wniosek-o-sporzadzenie-zeznania-pit-wz
Usługi rozliczenia zeznania PRF jak i PIT-WZ będą uruchomione od 15 marca 2018 roku.
A co można zrobić kiedy już dzielnie dokonaliśmy rozliczenia przebrnąwszy w taki czy inny sposób przez „maszynę podatkową”?
Można czekać na zwrot podatku. Jednak teraz nie oczekujemy biernie.
Ministerstwo Finansów przygotowało kolejne usprawnienia systemu w postaci strony internetowej, na której można sprawdzić stan realizacji zwrotu nadpłaty:
http://www.finanse.mf.gov.pl/pp/zwrot-nadplaty-pit
Aby sprawdzić stan zwrotu nadpłaty należy podać:
- PESEL/NIP - numer identyfikacyjny PESEL lub NIP pierwszego podatnika na zeznaniu,
- kwotę przychodu za 2017 rok - wartość przychodu w pełnych zł /jest to kwota wykazana z zeznaniu podatkowym za rok 2017 w pozycji:
o - PIT-28(19, 20) – poz. 45
o - PIT-36(23, 24, 25) – poz. 90, 141
o - PIT-36L(12, 13,14) – poz. 13, 18
o - PIT-37(23, 24) – poz. 64, 95/
Jeżeli wszystko jest poprawne możemy otrzymać komunikaty:
W trakcie realizacji – jeżeli przetwarzanie w systemie podatkowym jeszcze trwa
lub Zrealizowano co oznacza, że zwrot będzie niedługo i można sprawdzić konto.
Zwroty z zeznań podatkowych realizowane są w terminie do 3 miesięcy od daty złożenia zeznania, jednakże w praktyce odbywa się to szybciej.
Wcześniejsze złożenie zeznania podatkowego, w sytuacji, kiedy system nie jest przeciążony przez zeznania tych osób, które czekają z wypełnieniem obowiązku do ostatniego dnia, na pewno wpłynie pozytywnie na czas oczekiwania na zwrot podatku.
Sporządziła:
Iwona Bobrowska-Jaworska
ekspert skarbowy
Urząd Skarbowy w Wieliczce