Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego wzięła udział w konkursie wniosków złożonych w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów”. Nasz wniosek został zatwierdzony do realizacji i otrzymał dofinansowanie wynoszące 85711 zł. Projekt zatytułowany ”Europejskie inspiracje słowem, dźwiękiem i tańcem malowane - drama” będzie realizowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój w IV Osi Priorytetowej Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa, Działanie 4.2. Programy mobilności ponadnarodowej.
Głównym założeniem projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów” są zagraniczne wyjazdy grup uczniów wraz z opiekunami do krajów Unii Europejskiej, dotyczące realizacji dowolnych zagadnień projektowych wpisujących się w podstawę programową.
Celem głównym odbywającej się w ramach przedsięwzięcia mobilności będzie podniesienie u grupy uczniów Szkoły Podstawowej w Kłaju kompetencji kluczowych.
Projekt zakłada osiągnięcie następujących celów szczegółowych:
- wzmocnienie u uczniów kompetencji kluczowej w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej za pośrednictwem różnorodnych środków ekspresji;
- rozwijanie talentów twórczych młodych ludzi oraz przygotowanie ich do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym;
- podniesienie kompetencji lingwistycznych w obszarze języka angielskiego, głównie w zakresie przełamywania barier psychologicznych utrudniających swobodne posługiwanie się nim;
- rozwijanie wielojęzyczności uczniów poprzez kontakt z żywym językiem;
- rozwijanie kompetencji cyfrowych umożliwiających sprawne korzystanie z nowoczesnych źródeł i nośników informacji;
- nabycie nowych kompetencji cyfrowych niezbędnych do przyszłego zatrudnienia;
- kształtowanie kompetencji osobistych i społecznych potrzebnych do rozwoju osobistego i aktywnego obywatelstwa europejskiego;
- rozwijanie gotowości do dzielenia się doświadczeniami z europejskimi rówieśnikami;
- kształtowanie kompetencji w zakresie uczenia się;
- rozwijanie zdolności uczniów do kreatywnego tworzenia;
- budowanie relacji opierających się na szacunku wobec innych narodowości i kultur;
- rozwijanie w uczniach postawy ciekawości, otwartości i tolerancji wobec innych narodowości i kultur.
Projekt przewiduje wyjazd 15 uczniów klas VI, VII i VIII Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Kłaju do Wenecji i realizację przedsięwzięcia „Europejskie inspiracje słowem, dźwiękiem i tańcem malowane-drama” w szkole partnerskiej ISTITUTO COMPRENSIVO FRANCESCO QUERINI we Włoszech. Tematyka wspólnych działań dotyczy teatru, rozwijania teatralnych pasji oraz twórczej aktywności uczestników przedsięwzięcia. Mobilność poprzedzona zostanie odpowiednim przygotowaniem językowym, kulturowym i pedagogicznym uczestników do wyjazdu i pobytu za granicą. W projekcie uczestniczyć będą uczniowie wybrani w procesie rekrutacji. Realizacja tego projektu da uczniom wielką szansę włączenia się w szerszą współpracę międzynarodową oraz możliwość rozwoju postaw niezbędnych do właściwego funkcjonowania w społeczeństwie i osiągania sukcesów.
Dla potrzeb przygotowania i realizacji tego przedsięwzięcia powołany został Zespół Projektowy w składzie:
Monika Imos - koordynator projektu,
Iwona Nowak - zastępca koordynatora,
Monika Moroniewicz - członek zespołu.
Wyniki II naboru 2019r. formularzy zgłoszeniowych składanych w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów”, finansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój w IV Osi Priorytetowej Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa, Działanie 4.2. Programy mobilności ponadnarodowej dostępne są poniżej.
Monika Imos